Blog

2paź, 17
ostrygi

Ostrygi

Na pierwszy rzut oka ostrygi budzą zaskoczenie ba nawet obrzydzenie. No bo jako to, ten surowy glut ma być takim smakołykiem?!? Przyznaję, ze przed moim pierwszym tête-à-tête z ostrygami również miałam spore obawy. Przełamałam się. Było naprawdę warto. Teraz, jak tylko jesteśmy we Francji, degustacja ostryg to punkt obowiązkowy. Moja druga połowa przeszła nawet przyśpieszony kurs otwierania skorupek za pomocą specjalnego, krótkiego a zarazem twardego nożyka. Były harcerz zdobył kolejną sprawność 🙂

 Jakie ostrygi?

To, że na liście afrodyzjaków ostrygi  znajdują się w czołówce z pewnością wiecie. Najsmaczniejsze zjecie w chłodnych miesiącach roku . Dlaczego? Ano dlatego, że ich okres rozrodczy przypada trwa od maja do sierpnia. Są wtedy pozbawione smaku, rozwodnione i otłuszczone.

oyster-989180_640Kupujcie tylko ostrygi w zamkniętych i niepopękanych muszlach. I niech Wam do głowy nie przyjdzie trzymanie ich w wodzie. Jeżeli chcecie je przechować je kilka dni, wystarczy  owinąć je w papierowy ręcznik i włożyć do lodówki.Po otwarciu muszli, zawarta w niej woda musi być klarowna, pachnieć morzem i świeżością. Instrukcje otwierania ostryg bez problemu znajdziecie  na youtube.

Ostrygi są zazwyczaj sprzedawane w ilości będącej wielokrotnością liczby 6.  Mają swoje rozmiary. Najlepsze są najmniejsze i najtwardsze sztuki. Ponoć prawdziwy smakosz wybiera rozmiar ostrygi według wielkości swoich ust.

Gdzie zjeść ostrygi we Francji ?

Ostrygi we Francji możecie zamówić w większości restauracji. Największą frajdą jest jednak ich degustacja prosto po złowieniu. W dodatku za niewielką, w porównaniu z restauracjami, cenę.

ostrygiMust have smakosza w Bretanii to Cancale i zjedzone w przydrożnym barze pod chmurką świeżo złowione ostrygi. Deszcz nie przeszkadza- wiemy to z autopsji :-). Jeżeli jeżeli jesteście na wybrzeżu Morza Śródziemnego to koniecznie wybierzcie się do centre ostréicole w Leucate w departamencie Aude. Nie spodziewajcie się tam eleganckich restauracji. Wprost przeciwnie, plastikowe krzesełka, jednorazowe obrusy na stolikach oraz do kompletu wielkie pojemniki ze świeżymi owocami morza do kupienia na wynos tworzą specyficzny klimat. Drugim śródziemnomorskim polecanym adresem jest Bouzigues oferującym wspaniałe ostrygi z jeziora lagunowego Thau.  Również nad Oceanem Atlantyckim macie szansę rozkoszować się tym specjałem francuskiej kuchni. Najbardziej znane atlantyckie ostrygi pochodzą z z Zatoki Arcachon na południe od Bordeaux i z Marennes w pobliżu Ile d’Oléron.

Jak jeść ostrygi?

ostrygiPrzede wszystkim surowe! Skropione ewentualnie kilkoma kroplami soku z cytryny. Są przepyszne. Jeżeli jest to jednak ponad Wasze siły, nie rezygnujcie. Ostrygi można upiec, usmażyć, przygotować na grillu, ugotować czy też udusić. No i przygotować zupę. Sporo możliwości, nieprawdaż? W towarzystwie dobrego białego wina lub szampana zaspokoją wymagania największego smakosza.

Dlaczego warto jeść ostrygi? Mają ogromne ilości cynku, są bogate w białko, fosfor, wapń, jod, żelazo i witaminę B12. I są niskokaloryczne.

Jeżeli macie ochotę lepiej poznać francuską kuchnię zajrzyjcie tutaj. A możecie chcielibyście zaprosić ją do Waszego domu? Z pewnością pomogą w tym dobre książki kucharskie.  Wpis o ostrygach jest kolejnym odcinkiem cyklu Mój francuski alfabet. 

7 komentarzy

  • Posted by Ania on październik 4, 2017 at 11:14 am

    Osobiście uwielbiam 🙂

    Reply
    • Posted by admin on październik 4, 2017 at 03:19 pm

      Nie dziwię się. Są moim zdaniem, przepyszne.

  • Posted by powerpumpingdad on październik 4, 2017 at 11:30 am

    o nie.. w życiu bym tego nie ruszył. Nawet jakby płacili. Może to być najlepsza rzecz na świecie, ale konsumpcję tego zostawiam innym

    Reply
    • Posted by admin on październik 4, 2017 at 03:18 pm

      Ale dlaczego?

  • Posted by Aleksandra Załęska on październik 4, 2017 at 11:33 am

    Nie, nie, nie nikt mnie nie przekona do spróbowania ostryg. Powiem szczerze ich widok mnie obrzydza. Jednak rozumiem tych, którzy się nimi zajadają 🙂

    Reply
    • Posted by admin on październik 4, 2017 at 03:18 pm

      Nie taki diabeł straszny jak go malują. Wystarczy zamknąć oczy 🙂

  • Posted by Justyna - Blog o Francji on luty 27, 2018 at 10:01 pm

    Ha ha ha, widzę, że nie tylko mi ostrygi kojarzą się z… glutem 😉
    A o zupie z ostryg jeszcze nie słyszałam!
    Pozdrowienia z Bretanii – krainy owoców morza 🙂

    Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33