Blog

19lis, 14

Byłam (i nadal jestem) w trakcie przygotowywania listy świątecznych prezentowych inspiracji  do mojej księgarni PLAC FRANCUSKI, kiedy po raz kolejny ONA spojrzała  na mnie z okładki jednej ze swoich książek.

Wiedziałam, że prędzej czy później zagości na blogu Placu Francuskiego. Kuchnia francuska bez niej nie byłaby kuchnią francuską. Wysoka i szeroko uśmiechnięta Pani, promieniejąca spontaniczną radością, która z wrodzonym wdziękiem zdradzała jej największe sekrety.

Znacie Julię Child? Jeżeli nie, to koniecznie musicie ją poznać. Nie będę Was zamęczać biograficzną notatką, którą z łatwością znajdziecie w Wikipedii i innych tego typu źródłach. Dla mnie ważniejsze od dat są lekcje, które mi udzieliła. Porwała się na praktycznie niewykonywalne zadanie. Na starcie nie mówiła po francusku, nie potrafiła gotować. Pomimo wielu zakrętów i potknięć nie poddawała się i nie zrezygnowała z dążenia do realizacji swojego marzenia. Odwaliła kawał dobrej roboty. Jej książki kucharskie to kwintesencja klasycznej kuchni francuskiej, jej programy telewizyjne to wzorzec  dla kolejnych telewizyjnych kucharskich pokoleń.

Julia Child uczyła tego, co jest bardzo proste a jednocześnie tak niedostrzegalne przez wiele osób. Zagubieni w gonitwie za ulotnymi sprawami często zapominamy o codziennych małych radościach i przyjemnościach. To one tworzą mozaikę naszego życia i to od nas samych zależy, jakie elementy do tej układanki wstawimy. Udane ciasto dla rodziny, pachnące kwiaty na łące, gorący całus w policzek od dziecka.  Tak smakuje życie. Bon appetit.

Jako gwiazda telewizyjna podbiła serca publiczności. Jej bezpretensjonalność, urok osobisty i poczucie humoru przekonywały, że w radości z jedzenia i gotowania tkwi prostoty sekret: niezbędnym składnikiem każdego udanego przepisu jest …pasja (koniecznie świeża!)*

Proszę Państwa, oto Julia Child:

„Są ludzie, którzy ponad wszytko kochają życie, a ich radość jest zaraźliwa i inspirująca. Taka była Julia  Child „- to słowa słynnej aktorki Maryl Streep. Zresztą ukłony w jej stronę za genialną rolę Julii Child w filmie „Julie i Julia”  Porównajcie:

* fragment opisu na okładce książki Julii Child „Moje życie we Francji”, w którym opisuje swoje długie prawie, dziewiećdziesięciodwuletnie życie. Zarwana noc na lekturę murowana.  A dla fanów gotowania i kuchni francuskiej mamy dwie obowiązkowe pozycje „Gotuj z Julią” oraz  „Francuski szef kuchni„. Zapraszam do księgarni Plac Francuski.

źródło zdjęcia: https://brooklynbased.com/blog/2012/08/09/say-happy-birthday-to-julia-child-win-a-new-cookbook-collection/

2 komentarze

  • Posted by Ula on listopad 20, 2014 at 07:01 pm

    Polecam też film „Julie i Julia”.

    Reply
    • Posted by admin on listopad 22, 2014 at 02:57 pm

      To jeden z moich ulubionych filmów, w szczególności wątek poświęcony Julii i Paulowi rewelacyjnie zagranymi przez Meryl Streep i Staleya Tucci. Zawsze poprawiał mi nastrój.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33