Blog

27lis, 14

Tak, to nie pomyłka w tytule.  Kasztany pojawiały się dzisiaj, nie na Placu Pigalle, ale na Placu Francuskim, na który każdy szybko może dotrzeć.  Najlepsze kasztany rosną w departamencie Ardeche  w Masywie Centralnym. O  nich jednak możecie poczytać w świetnym felietonie jednego z moich guru kuchni francuskiej Ludwika Lewina.

https://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/1,121949,10761219,W_krainie_kasztanow___specjalnosci_kuchni_francuskiej.html

Ja natomiast Was zapraszam na Korsykę. Jadalne kasztany to także specjalność tej wyspy. Wyobraźcie sobie labirynt wąskich dróg ciągnących się na wzgórzach porośniętych kasztanowcami na wysokości 500 do 1000 metrów n.p.m. To La Castagnicca- kraina jadalnego kasztana we wschodniej części Korsyki. La Castagnicca oznaczająca „mały gaj kasztanowy” kryje w sobie urocze małe, często już opuszczone, wioski, niepozorne romańskie kaplice  i barokowe kościółki. Nie dajcie się zwieść pozorom. Jego powierzchnia liczy ponad  150 km kwadratowych więc całkiem taki mały gaj to jednak nie jest. A w przeszłości był świetną kryjówką dla wszelkiej maści bandytów i rebeliantów. Potężne drzewa kasztanowców osiągają nawet 20m wysokości a ich pień ma średnicę ponad 2 metrów. Najstarsze liczą około 500 lat.

Kasztany są spożywane na wszystkie możliwe sposoby: jako pure, w chlebie, cieście, grilowane. Najmłodszym wyrobem z kasztanów jest piwo Pietra. Jednym z najbardziej znanych produktów „kasztanowych” jest mąka. Bez mąki kasztanowej tradycyjna kuchnia korsykańska nie istnieje. Do niedawna w okolicach Alesani (Górna Korsyka) w czasie uroczystości weselnych podawano dwadzieścia dwie różne potrawy z mąki kasztanowej. Oprócz doznań smakowych, kasztany zapewniają konkretną dawkę potasu i witamin.

Smakoszy zapraszam do sklepów, kasztany są już dostępne. A parę kulinarnych wskazówek znajdziecie poniżej: https://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/56,137782,17024259,Kasztany___dania_na_jesienne_i_zimowe_dni___.html#BoxLSTxt800px-Frucht_der_Edelkastanie

Dla obieżyświatów: od 1982 roku w pierwszy weekend grudnia w Bocagnano odbywają się kasztanowe targi (A Fiera di a Castagna- Foire de la Châtaigne), jeszcze macie szansę zdążyć na tegoroczną edycję.https://www.france-voyage.com/evenements/foire-chataigne-74.htm

Zadanie dla językoznawców: jak jest różnica między marron i châtaigne?

źródła zdjęcia:  https://www.martinadaud-martineche.com/article52.html https://fr.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%A2taigne#mediaviewer/File:Frucht_der_Edelkastanie.jpg

1 komentarz

  • Posted by m on listopad 28, 2014 at 09:06 am

    MMMMniam, najlepiej kasztany pieczone je sie z tzw „tytki” przemykajac miedzy stoiskami swiatecznymi. Na dworze musi byc zimno a kasztany musza parzyc palce! Przez swa maczasta konsystencje, obowiazkowo trzeba je zapic grzancem 😀

    Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33