Blog

27kw., 16
francuskie noże

W czasie ostatniej lekcji francuskiego po raz kolejny wędrowałyśmy z moją dziesięcioletnią uczennicą palcem po naszej francuskiej mapie i natrafiłyśmy na rysunek … NOŻA. Obok tego, codziennie przez nas używanego, przedmiotu widniał napis Laguiole. W ten to właśnie sposób temat na kolejny wpis w ramach francuskiego alfabetu został podany na tacy.

 N jak francuskie noże

Laguiole to nazwa noży oraz miasteczka w departamencie Aveyron w regionie Midi-Pyrénées , gdzie są produkowane. Aczkolwiek czasownik wytwarzane będzie bardziej na miejscu bo są one od początku do końca wykonywane ręcznie. Na wykonanie najprostszego modelu rzemieślnicy potrzebują około pół godziny. Te najbardziej kunsztowne są efektem ciężkiej pracy przez kilka dni. Autorem kilku wzorów jest także słynny projektant Philippe Starck. francuskie nożeOn też zaprojektował charakterystyczny budynek kuźni „Forge de Laguiole„, z dachu której wystaje mierzące osiemnaście metrów ostrze noża. Kuźnię można zwiedzać więc jeżeli będziecie w okolicach warto tam zajrzeć.

Historia noży Laguiole sięga początków dziewiętnastego wieku. Miejscowi kowale od dawna wykonywali proste noże dla okolicznych gospodarzy i pasterzy. Do szerszej sprzedaży wprowadził je w 1829 roku niejaki Pierre Jean Calmels. Swoją obecną sławę zawdzięczają jego praprawnuczkom. Prawdziwe francuskie noże z Laguiole mają wygrawerowaną nazwę na klindze z wysokogatunkowej stali oraz stalowy łącznik ostrza i rękojeści (typowa wykonana jest z rogów bydła).  Wszystkie spełniają bardzo wyśrubowane normy jakościowe.

Ponoć noże z Laguiole można znaleźć w każdym francuskim domu. Idealnie się nadają do krojenia do krwistych steków uwielbianych przez Francuzów. Może to jest dobry pomysł na prezent z Francji? Jak sądzicie? Ja z pewnością bardzo ucieszyłabym  się  z zestawu do krojenia  francuskich serów 😉 Tym bardziej, że Laguiole nie tylko z noży słynie, ale również z pysznych wyrobów serowarskich znanych już w szesnastym wieku!

PS. A propos wyjazdów do Francji (nie tylko po noże i sery). Nie zapomnijcie o przewodnikach. Do końca kwietnia w promocyjnych cenach w księgarni Plac Francuski.

Francuskie nożeźródło zdjęć:  https://pl.pinterest.com/pin/419608890260634842/, https://pl.pinterest.com/pin/239394536421284445/, https://www.yelp.fr/biz_photos/coutellerie-laguiole-paris-paris?select=KtySCqjTJecq0HJsfzY_jQ

2 komentarze

 • Posted by Magda | Madou en France on kwiecień 28, 2016 at 03:36 pm

  Szkoda tylko, że te oryginalne noże takie drogie… Ale kiedyś sobie kupimy 🙂
  Warto też wspomnieć o charakterystycznym symbolu zdobiących większość tych noży i że w sumie nie wiadomo do końca, czy to mucha, pszczoła a może bąk (ponoć te 3 interpretacje są słuszne).

  Reply
  • Posted by admin on kwiecień 28, 2016 at 03:42 pm

   Trzymam kciuki 🙂 i dziękuję za informację o owadach. Dołączę do wpisu. Pozdrowienia

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33