Blog

17lis, 15

Paryż dla najmłodszych. Czym skorupka za młodu nasiąknie… itd. Chciałabym, żeby moja sześcioletnia córka pokochała tak jak ja czytanie i podróże (kolejność dowolna). A ponieważ przykład idzie z góry, wspólna lektura jest stałym punktem naszych rodzinnych wieczorów. Staramy się czytać systematycznie, chodzimy regularnie do księgarni i biblioteki. Na szczęście dla nas rodziców, preferencje Potomkini zaczęły powoli ewoluować i przestaje nam grozić czytanie po raz setny przygód królewny Śnieżki na przemian z Kopciuszkiem, Śpiącą Królewną i innymi bajkowymi księżniczkami. Ostatnio wyruszyliśmy w literacką podróż do stolicy Francji. Nasza wyprawa Paryż dla najmłodszych składa się z kilku etapów. Ostatni to KONKURS! Chcecie wybrać się z nami? Zapraszamy.

Księgarnia Plac Francuski- oto jest ParyżUwaga. Przed uczestnikami wyprawy Paryż dla najmłodszych pierwszy przystanek.  „Oto jest Paryż” autorstwa Miroslava Šaška, wydany przez jedno z moich ulubionych wydawnictw „Dwie siostry”. Przenosimy się do Paryża sprzed pół wieku dzięki niepowtarzalnym, lekko wypłowiałym retro ilustracjom autora. Ruszamy. Katedra Notre-Dame, Ile de Cité, Dzielnicę Łacińską, Hale, Champs-Elysées, plac Concorde. Wędrujemy szlakiem paryskich zabytków i  paryskiej codzienności. W końcu warto wiedzieć, czym zajmuje się konsjerżka i które miejsca najbardziej lubią mali Paryżanie. Teksty pod rysunkami zachęcają do rozmów z przedszkolakami… niekoniecznie o Paryżu  oraz do złapania za kredki i stworzenia własnej wizji tego pięknego miasta. Urzekająca.

księgarnia Plac Francuski- pamiątka z ParyżaUwaga uczestnicy wycieczki Paryż  dla najmłodszych. Młodsze dzieci nadal malują zainspirowane poprzednią lekturę a starsze nastawiają uszy. „Dwie Siostry” wydały także „Pamiątkę z Paryża”  Tiny Oziewicz inspirowaną obrazem Wilhelma Sasnala.  Czy wiecie, że pewnego dnia słynna Wieża Eiffla wyrosła w ogródku babci Heni w Kazimierzu nad Wisłą? Z pewnością jesteście ciekawi, jak się tam znalazła. Zresztą nie tylko tam! Niespodziewanie wyrosła także na platformie wiertniczej na Morzy Północnym. A może jeszcze gdzieś? Sprawa jest na tyle poważna, że zaczynają się nią interesować najtęższe głowy. Fantastyczne opowiadanie dla osób z szaloną fantazją i wyobraźnią. No i w końcu wiadomo, skąd się biorą figurki  wieży Eiffla, które turyści przywożą z Paryża.

księgarnia Plac Francuski- Paryż dla najmłodszych podróżnikówRuszamy dalej. Wycieczka Paryż  dla najmłodszych jeszcze się nie  skończyła. Dorośli mają swoje przewodniki a dzieci swoje. I słusznie. Co wcale nie znaczy, że ci pierwsi nie powinni zajrzeć ze swoimi pociechami do „Paryża dla młodych podróżników” Marty Spingari bo znajdą tam wiele informacji, które niekonieczne zamieszczają w swoich dziełach autorzy „prawdziwych” przewodników. Całość napisana zabawnym stylem naprawdę wciąga. Nienużące opowiadanka sprawią, że zwiedzanie z dorosłymi nie będzie nudne. Czy wiecie, kto to był pan Demolka? Ja już go przedstawiałam na blogu. Pojęcie „wybebeszona architektura” z pewnością nie jest powszechnie stosowane, ale jestem przekonana, że zachęci do zobaczenia jej najbardziej reprezentatywnego przykładu.  Dzięki tej poręcznej, mieszczącej się w każdym bagażu książce zwiedzanie Paryża będzie pełne śmiechu.

księgarnia Plac Francuski - Paryż SempeNie jesteście już zbyt zmęczeni? Przed nami ostatni przystanek w naszej wyprawie. Paryż  dla najmłodszych. Przygody najsłynniejszego na świecie małego francuskiego urwisa Mikołajka  znają wszyscy amatorzy dobrej lektury.  A czy wiecie, że połowa wspaniałego duetu autorów mikołajkowej serii, niesamowity ilustrator Jean-Jacques Sempé ma na swoim koncie wiele obrazków z francuskiej stolicy zebranych w albumie nazwanym po prostu Paryż„. To graficzna perełka. Paryż widziany oczami wspaniałego grafika i przedstawiony za pomocą czarno- białych kresek przyciąga i uruchamia naszą wyobraźnię. Zanurzamy się w atmosferze miasta świateł. Słyszymy gwarne paryskie ulice. Podsłuchujemy rozmowy w paryskich kawiarniach. Książka dla koneserów i … dzieciaków. Może na jej podstawie namalują swoje miasto. A może ich rodzice stwierdzą tak, jak ja, że książce nie za zaszkodzą kolory i pozwolą je nanieść rączkom swoich potomków? No bo w końcu, czy książki służą tylko do czytania?

KONKURS  No właśnie, a do czego jeszcze mogą służyć książki? Przysyłajcie wasze odpowiedzi na adres: biuro@blog.placfrancuski.pl do piątku 20 listopada 2015. Najciekawsza zostanie nagrodzona do wyboru „Pamiątką z Paryża” lub „Oto jest Paryż”. Prosto z księgarni Plac Francuski.*

*wysyłka na koszt księgarni na terenie Polski

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Nagrodę zgarnia autorka poniższej wypowiedzi. Za przywołanie wspomnienia z dzieciństwa. Do tej pory zdarza mi się chodzić z książką na głowie, żeby się nie garbić. Ze zwyciężczynią skontaktuję się mailowo. Ciekawe, którą książkę wybierze.
Na pozostałych uczestników zabawy w ich skrzynkach też będą czekać w skrzynkach drobne nagrody pocieszenia.

„Książka tylko do czytania? A gdzie tam! Dla mojego brata (aktualnie 8 lat) książki służyły w wielu zajęciach. Głównie były wykorzystywanie do budowania fortec i a’la zamków, pomagała w tym ich duża ilość. Ponadto były użyteczne jako taboret czy podnóżek. Były również sposobem na utrzymanie równowagi (na głowie). Jak widać książka nie musi być tylko wyłącznie do czytania :-)”

4 komentarze

 • Posted by Katarzynatuitam on listopad 17, 2015 at 06:02 pm

  Piękne książeczki, uważam że nie tylko dla najmłodszych, sama chciałabym taką mieć, dlatego też z chęcią wezmę udział w konkursie 😉

  Reply
  • Posted by admin on listopad 17, 2015 at 06:39 pm

   Dobra książka dla dzieci sprawia również radość dorosłym. W końcu każdy z nas powinien w sobie pielęgnować dziecięcia ciekawość świata i fantazję. Zapraszam i do lektury i do zabawy 🙂

 • Posted by Inkoholiczka on kwiecień 2, 2016 at 01:33 pm

  A ja w Paryżu zakochałam się za sprawą Wiktora Hugo i jego „Katedry Marii Panny” i „Nędzników”… Ach, dzięki Tobie aż się rozmarzyłam :3

  Reply
  • Posted by admin on kwiecień 2, 2016 at 03:24 pm

   Spora część marzeń w pewnym momencie staje się spełnia. Dlaczego więc w Twoim przypadku akurat nie te 🙂 trzymam kciuki

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33