Blog

9cze, 15

Petanque to sport narodowy w Francji. Na południu, w szczególności w Prowansji (co nie oznacza, że nie natraficie na nich w krainie Ch’ti), gracze w petanque w każdym wieku, z nieodzowną szklaneczką orzeźwiającego pastisu, prowadzący energiczne dyskusje wzmocnione intensywną gestykulacją górnych kończyn i odmierzający centymetry za pomocą wyciągniętej z kieszeni miarki  to niemal stały element krajobrazu. Swoją drogą jest to jedna z bardziej szowinistycznych gier. Dlaczego? Ponieważ w petanque grają właściwie tylko mężczyźni! No może po prostu ich piękniejsze połowy zajmują się w tym czasie przygotowywaniem pysznych dań kuchni prowansalskiej. Jest to jakieś wytłumaczenie.

petanque www.blog.placfrancuskiZasadniczo rozgrywki odbywają się na pozbawionym trawy placu zwanym bulodromem. Grać w petanque można jednak praktycznie wszędzie, wystarczy kawałek równego terenu. Reguły nie są skomplikowane. Zadanie polega na umiejętnym rzuceniu swojej kuli do gry zwanej bulą (stąd często petanque jest po prostu zwane grą w bule) tak, aby znalazła się bliżej malutkiej kulki zwanej świnką niż bule przeciwników. Dokładny opis zasad gry znajdziecie tutaj aczkolwiek przykład mojej rodziny pokazuje, że zasady są ograniczone jedynie wyobraźnią graczy a moja pięcioletnia córka regularnie ogrywa swoich rodziców 🙂

W petanque grali już rzymscy legioniści a nazwa ma swoje źródło w języku prowansalskim  ped tanco, co oznacza „stopy razem”. Podczas rzutu obie stopy gracza muszą znajdować się wewnątrz wcześniej nakreślonego na placu niewielkiego koła. Ta gimnastyka ciała (przysiady, skłony, wymachy) i umysłu (dobrze przemyślana strategia to również klucz do sukcesu) na świeżym powietrzu to naprawdę świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną czy też przyjaciółmi. Rozrywka w sam raz, aby urozmaicić letniego grilla czy pobyt na plaży.

petanque  www.blog.placfrancuskiGeneralnie w petanque gra się bulami stalowymi. Ich rozmiar dobiera się do wielkości dłoni rzucającego. Sporo miejsca w nieustających debatach wśród graczy zajmują inne parametry waga, twardość stali, wykończenie powierzchni kuli, starannie dobierane w zależności od podłoża i indywidualnych preferencji zawodników. Nam w zupełności wystarczą  kolorowe plastikowe. Dużo tańsze, bezpieczniejsze dla dzieci i zapewniające równie dobrą zabawę. Bule do petanque nie zajmują wiele miejsca i są dostępne w sklepach sportowych, supermarketach czy też na allegro. Naprawdę warto spróbować znaleźć dla nich miejsce w Waszych domach i poczuć atmosferę leniwego popołudnia ww południowej Francji. Z pewnością z tym pomoże dobra lektura przenosząca nas do słonecznej Prowansji. No i oczywiście szklaneczka zimnego pastisu (niekoniecznie z alkoholem) idealnego na upalne dni.

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33