Blog

25maj, 15

Kuchnia francuska bez musztardy byłaby niekompletna. Nie na darmo zwana jest przez Francuzów przyprawą królów. Musztarda z Dijon, francuskiej stolicy tego kulinarnego dodatku to zawsze mile widziana przeze mnie pamiątka z wyprawy do Francji. Zajmująca niewiele miejsca w bagażach. Niepozorna w mojej kuchni niezbędna.

Według części historyków pierwsze informacje o tej słynnej burgundzkiej przyprawie pochodzą z IV wieku. Wiecie skąd się wzięła jej nazwa? W XIV wieku niejaki Filip Śmiały- książę Burgundii, nakazał w herbie Dijon umieścić napis „”Moult Me Tarde” (spieszy mi się). Szybko to wymawiając usłyszymy francuską moutarde. Hasło okazało się chwytliwe i na trwałe przyległo do tego dodatku, który, oprócz walorów leczniczych, przez wieki ceniony był między innymi jako … bardzo skuteczny afrodyzjak dla oziębłych kobiet! Filipowi Śmiałemu Francuzi zawdzięczają również jej jakość. Dekret wydany przez tego władcę przewidywał wysokie kary pieniężne i miał gwarantować wysoką wartość smakową musztardy produkowanej w Dijon.

35995a2da8f463ee7456da06a71d5673Inne źródła sięgają jeszcze bardziej wstecz do czasów Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie Rzymianie przywieźli do Galii zwyczaj dodawania do potraw rozgniecionych ziaren gorczycy. (Na marginesie uwaga dla osób uczących się języka francuskiego, Gorczyca po francusku to grain de moutarde. Dlaczego  o tym wspominam? Kiedyś w pewnym polskim supermarkecie, na słoiczku pewnej francuskiej musztardy w jej składzie przetłumaczonym na język polski znalazłam… ziarna musztardy!  Ot taka pułapka językowa:-). Musztarda to zlepek dwóch łacińskich słów: mustum ardens, które znaczą piekący sok a pierwszy zachowany przepis pochodzi z 42 roku. Musztarda zawdzięcza swoją popularność także Karolowi Wielkiemu, który zalecił chłopom uprawę gorczycy. Istnieje nawet zawód związany z tym produktem- musztardnik.

Burgundia to słynne na całym świecie wina. Co ma piernik do wiatraka? Ano sporo. Zarówno wino, jak i będący jego pochodną ocet winny, stanowią jeden z filarów musztardowego  smaku i aromatu. W czasie pobytu w Dijon nie wolno zapomnieć o odwiedzeniu tamtejszego targu, niepowtarzalnej orgii musztardowych smaków. Od klasycznych- najpopularniejsze odmiany to kremowa moutarde de Dijon oraz ziarnista moutarde à l’ancienne- do nietypowych połączeń z czarnymi porzeczkami, anyżem i imbirem czy też z koniakiem. Musztarda doczekała się też swojego muzeum w Beaune, kolejnym punkcie obowiązkowym w czasie wyprawy do Burgundii.

7bf6db20232dde774e3e3992b669005fW tradycyjnej burgundzkiej kuchni jak i całej kuchni francuskiej spotykamy wiele dań, w których wykorzystuje się musztardę, na czele z pieczonym królikiem. Moim numerem jeden jest winegret. Pyszna oliwa, ocet winny i musztarda z Dijon. Druga połowa już się oblizuje a w kuchni  czeka  sałata 🙂

 źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/pin/318066792407813003/,  https://www.lesrecettesdejuliette.fr/article-moutarde-maison-a-l-ancienne-112541125.html

2 komentarze

  • Posted by MONA on maj 8, 2017 at 09:25 pm

    Kocham musztardę Dijon. Niestety to miasto było jedynie przystankiem na naszej drodze na Lazurowe wybrzeże i nie udało mi się go zwiedzić 🙁

    Reply
    • Posted by admin on maj 9, 2017 at 03:35 pm

      Może będą kolejne okazje. A targ w Dijon pełen musztardy robi wrażenie 🙂

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33