Blog

12paź, 15

Wercyngetoryks, dzielny Gal postanowił dzisiaj zajrzeć na Plac Francuski. Trochę wody już upłynęło w Sekwanie, Loarze i Wiśle od momentu odebrania przeze mnie dyplomu ukończenia Filologii Romańskiej a nadal od czasu do czasu chodzą za mną fragmenty pamiętników Cezara, które tłumaczyliśmy i recytowaliśmy na zajęciach z łaciny. Gallia est omnis divisa in partes tres.  Dodajcie do tego wygrzebane na strychu komiksy z przygodami Asterixa i Obelixa a temat na kolejny wpis sam się nasuwa.

Na terenie Burgundii pod Alezją rozegrała się w 52 p.n.e. erą wielka bitwa , w której wojska Juliusza Cezara pokonały Galów. Dowodził nimi wódz Wercyngetoryks (swoją drogą ciekawe, czy w rzeczywistości miał takie wąsy, jakie przypisali mu rzeźbiarze, malarze i wszelkiej innej maści artyści). A co było wcześniej? Celtyccy Galowie.

 Przy okazji dobra wiadomość. Wydawnictwo Naukowe PWN ponownie wydało wspaniałą książkę „Dzieje kultury francuskiej”. Jest już w księgarni Plac Francuski. To pozycja obowiązkowa na półce każdego frankofila i studenta romanistyki. Przegląd dziejów kultury Francji napisany w bardzo przystępny sposób. Szeroki wachlarz tematyczny z historią Francji zarówno w tle, jak i w roli głównej. Francuska literatura i muzyka, francuskie malarstwo i społeczeństwo, francuski styl. Prawie siedemset stron niesamowitej podróży przez wieki czytanej z wypiekami na twarzy.

Wercyngetoryks skończył marnie, przewieziony do Rzymu i tam stracony. Niemniej Galowie na trwale znaleźli swoje miejsce w historii i kulturze francuskiej i mówi się o nich we Francji nasi Galowie przodkowie.gallo Od Galów pochodzi symbol Francji- kogut. Dlaczego? To efekt gry słów. Gallus to po łacinie kogut.  Kiedy tereny dawnej Francji (czyli Galia) zostały podbite przez Rzymian, Rzymianie mylili się i zamiast Gal czy galijski używali określenia gallus. Znajduje się na pieczęci państwowej i jest symbolizuje wiele dyscyplin sportowych we Francji

A wiecie, że od francuskich Galów wywodzi się również nazwa znanych francuskich papierosów Gauloises. Na opakowaniu znajduje się nie kto inny jak …  Wercyngetoryks. W czasie drugiej wojny światowej na terenach okupowanej Francji palenie Gauloises uznawano za akt patriotyzmu i poparcia dla przeciwników reżimu Vichy.

Z pewnością pamiętacie z lekcji historii niejakiego Galla Anonima. Chyba nietrudno zgadnąć, skąd przybył 🙂

Jeżeli chcecie odwiedzić Wercyngetoryksa, wybierzcie się do Burgundii.  Nad terenem, gdzie przypuszczalnie była warownia Alesia,  w pobliżu Alise-Ste-Reine, góruje pomnik wodza. Obok pomnika możecie odwiedzić muzeum przenoszące nas w czasy Starożytnego Rzymu.

źródło zdjęć: www.blog.hola.com/fionaferrer/page/55, www.commons.wikimedia.org/wiki/File:The_colossal_statue_of_Vercingetorix,_Alesia_%287701010988%29.jpg

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33