Blog

29gru, 15

Galettes francuskie naleśniki z BretaniiGalettes. Często śnią mi się po nocach. Dzieciątko przynoszące prezenty pod choinkę chyba w tym roku głębiej zajrzało w zakamarki mojej podświadomości i sprezentowało mi wymarzone urządzenie do smażenia naleśników. No i oczywiście pozostali członkowie rodziny nie mieli szans na wniesienie sprzeciwu. Na obiad przenieśliśmy się kulinarnie do Francji a na talerzach pojawiły się słynne bretońskie naleśniki z mąki gryczanej.

Mąka gryczana wytwarzana jest z gryki. Do Francji dotarła bardzo dawno temu w czasach wypraw krzyżowych. Ciemnej barwie zawdzięcza swoje francuskie imię- farine de sarrasin- saraceńska. Dlaczego tak sobie upodobała Bretanię? Gryka rośnie nawet na nieurodzajnych bretońskich glebach. Szybko dojrzewa. Ponieważ mąka gryczana nie nadawała się na chleb, przyrządzano z niej placki pieczone na  gorącym płaskim kamieniu zwanym jalet stąd ich nazwa- galettes. Czy wiecie, że w Bretanii te naleśniki są też  elementem tradycyjnego obrządku zawarcia małżeństwa? Panna młoda rzucała pierwszy usmażony w nowym domu naleśnik na szafę w celu wkupienia się w łaski wcześniejszych mieszkańców.

Aby usmażyć pyszne galettes wystarczy patelnia i kilka łatwo dostępnych składników.

PRZEPIS PODSTAWOWY NA OKOŁO 12 NALEŚNIKÓW

Potrzebujemy: 210 g mąki gryczanej, 1/2 łyżeczki soli morskiej lub gruboziarnistej, niejodowanej, około 1/2 litra wody, 2 jajka. W niektórych przepisach pojawia się także rozpuszczone masło lub smalec wlewane od ciasta. W tym wypadku zastępujecie 1 jajko 2 łyżkami tłuszczu. Sprawdźcie obydwie wersje i wybierzcie tą, która bardziej Wam odpowiada.

Mieszamy wszystkie składniki i odstawiamy ciasto na kilka godzin. Ciasto nie może być za gęste. Powinno się bez problemu rozpływać po patelni. W razie konieczności dodajcie trochę wody. Mocno rozgrzaną patelnię smarujemy niewielką ilością oleju lub rozpuszczonego masła. Wlewamy cieniutką warstwę ciasta. Dobre galettes powinny być cienkie prawie przeźroczyste. Smażymy z obydwu stron.

Jednym z najbardziej popularnych sposób serwowania tego przysmaku są galettes complètes, czyli z szynką, żółtym serem i  wbitym na górę jajkiem z brzegami złożonymi w kwadrat- zobaczcie na zdjęciu. W czasie pobytu w Bretanii objadałam się galettes ze słonym karmelem, w którym obowiązkowym składnikiem jest solone masło. O maśle wkrótce na blogu. Niecierpliwych, ciekawych przepisu na słoną odmianę karmelu zapraszam do lektury książek jednego z moich guru kuchni francuskiej Davida Lebowitza. Proponowana przez niego wersja tego niesamowitego sosu jest wyśmienita.  A wszystkim bez wyjątku życzę bon appetit.

źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/pin/492510909229860255/, https://pl.pinterest.com/pin/375628425143255120/
Follow my blog with Bloglovin

5 komentarzy

  • Posted by Justyna - blog o Francji on grudzień 29, 2015 at 03:25 pm

    O! Dzięki za ciekawostke o mące gryczanej 🙂
    A najlepsze naleśniki sa faktycznie w Bretanii ! Sprawdziłam empirycznie wieeele razy 😉

    Reply
    • Posted by admin on grudzień 29, 2015 at 05:22 pm

      Oj tak. Najlepsze i uzależniające 🙂

  • Posted by Zbyszek on grudzień 30, 2015 at 06:42 am

    Chyba wszystko zostało wypowiedziane. Ja od siebie mogę dodać duuuuże MNIAM. Uwielbiam naleśniki, a „crepy” 🙂 jeszcze bardziej 🙂 Mogę je zajadać w różnych formach, nie tylko na słodko. A słowo uzależnienie jest jak najbardziej trafne. Będąc kiedyś we Francji, jak była możliwość, to traktowałem naleśniki jako deser lub coś takiego „do podjadania”. Jak to niewiele do szczęścia potrzeba: mąka, woda, jajko, sól i jakiś tłuszcz 🙂

    Reply
  • Posted by Najlepsza odzywka do rzes on marzec 4, 2016 at 03:14 am

    Witam. Ile trwao napisanie tego wpisu?

    Reply
    • Posted by admin on marzec 4, 2016 at 09:33 am

      Trochę to trwało. Wyszukanie informacji, napisanie tekstu… A skąd zainteresowanie akurat tą kwestią?

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33