Blog

6gru, 14

Jest pewne magiczne miejsce, które bardzo szybko zajęło ważne miejsce w naszych sercach,  i które staramy się całą rodziną regularnie odwiedzać.  Nie znajduje się w Paryżu, a nawet we Francji tylko w … Katowicach. Zaskoczeni?

To miejsce to Nikiszowiec. Pewnie już zaczęliście się zastanawiać, dlaczego nagle ta zabytkowa dzielnica Katowic pojawiła się na Placu Francuskim i co ma z nim wspólnego. Od siedmiu lat w pierwszy grudniowy weekend odbywa się tam wspaniały, klimatyczny bożonarodzeniowy jarmark. Wizyta obowiązkowa. A dalej  po nitce do kłębka.art naif 3 ArtJarmark wita na Nikiszowiec także latem w połowie lipca jako impreza towarzysząca corocznemu festiwalowi Art Naif. A Art Naif Festiwal tworzą również francuscy malarze naiwni, którzy prezentują swoje prace w czasie tej niesamowitej imprezy. Wśród nich jest pani Odile Bron. To jej właśnie prace są integralną częścią tego wpisu. Wybór zimowej tematyki związany z obecnymi okolicznościami przyrody.

Skupiając się na słynnych dziełach wielkich mistrzów często zapominamy o mniej znanych artystach wnoszących uśmiech, momenty zadumy i refleksji w naszą codzienność. Nie każdy, a wręcz niewielu z nich i nas art naif 2znajdzie się w encyklopedii a kolejne pokolenia będą uczyć się o nich/ nas w szkole.  Ale czy to znaczy, że należy zrezygnować z radości tworzenia i kreowania otaczającej nas rzeczywistości? Zapytajcie o to Panią Odile lub osoby wystawiające swoje prace na jarmarku. Naiwne pytanie niekoniecznie pociągają za sobą naiwne odpowiedzi. Kilka z nich było powodem powstania Placu Francuskiego. A my już  jutro będziemy się cieszyć z naiwnego spontanicznego śmiechu dzieci kręcących się na karuzeli, kosztować śląskie przysmaki i zadzierać głowy w niebo podziwiając kończące tegoroczną edycję jarmarku fajerwerki.

źródła zdjęć: https://naiveartbron.voila.net/page2/index.html, https://www.artnaiffestiwal.pl/

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33