Blog

16lut, 16
Bikini.

Choć do lata jeszcze daleko a w powietrzu dopiero czuć zbliżającą się powoli wiosnę, tym razem w ramach alfabetu Placu Francuskiego gorące klimaty upalnych plaż. Cóż, pierwsze bikini pojawiło się w szafie mojej córki a każdy pretekst jest dobry, żeby kolejną porcję francuskich ciekawostek przemycić na blogu.

Czy wiecie, że bikini pochodzi z Francji? Ten pan na zdjęciu obok to Louis Réard. To właśnie jemu zawdzięczamy dwuczęściowe kostiumy kąpielowe. Nieodłączny element kobiecej garderoby jest relatywnie młody. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane światu w Paryżu 5 lipca 1946 roku. W tym roku przypadają więc siedemdziesiąte urodziny tego stroju. Jakiś pomysł jak je uczcić?

b jak bikiniRęka do góry, kto zna pochodzenie nazwy bikini? Tego samego dnia, kiedy pan Réard zainicjował kolejną „modową” rewolucję,  na pierwszych stronach gazet można było przeczytać dwie sensacyjne wiadomości. Pierwsza mówiła o jego pokazie mody. Druga donosiła o amerykańskich próbach jądrowych i wybuchu atomowym wiele tysięcy kilometrów od francuskiej stolicy. Na Oceanie Spokojnym znajduje się archipelag Wysp Marshalla. W jego skład wchodzi atol… Bikini. Obecnie o testach przeprowadzanych przez Amerykanów w tamtej części świata wiedzą nieliczni. Odkrywające brzuch bikini znają wszyscy. To garderobiane „must have” pakowane do wakacyjnej walizki.

Bikini zaczęło stopniowo podbijać europejskie i światowe plaże budząc zarówno zachwyt jak i zgorszenie. W Stanach Zjednoczonych zostało zaakceptowane dopiero w drugiej połowie lat pięćdziesiątych po wejściu na ekrany filmu  I Bóg stworzył kobietę z 1957 z Brigitte Bardot w roli głównej. To od nazwiska aktorki pochodzi nazwa d19926997caeb7edbcfacb674f9b3d54 bardotka czyli stanik bez lub z odpinanymi ramiączkami i specjalnie uformowanymi i usztywnianymi miseczkami tak, aby maksymalnie odsłonić i wyeksponować górną część biustu.

Bikini rozsławiła także piosenka Dalidy z 1960 roku Itsi bitsi petit bikini. Zobaczcie, posłuchajcie, poczujcie klimat tamtej epoki. A jeżeli latem zamierzacie podbić francuskie kurorty Lazurowego Wybrzeża, oprócz dwuczęściowego stroju kąpielowego, słomkowego kapelusza, słonecznych okularów i kremu do opalania nie zapomnijcie włożyć również do waszego bagażu dobrego przewodnika. Plaż tam co niemiara.

źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/pin/524739794060689054/, https://pl.pinterest.com/pin/551761391820390299/, https://pl.pinterest.com/pin/365284219750916124/

2 komentarze

  • Posted by Gaba - Turlu Tutu on luty 19, 2016 at 01:47 pm

    Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem! Dzięki!

    Reply
  • Posted by Content i marketing on luty 23, 2016 at 09:41 am

    Ponieważ śledzę miejsca wspólne pomiędzy filmem, estradą, literatura i marketingiem, uwielbiam takie posty jak Twój:) Dzięki za b jak bikini.

    Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33