Blog

11sty, 15

Primo: dobry sprzedawca musi znać towar, którym handluje. Secundo: uwielbiam czytać. Primo + secundo oznacza, że postanowiłam przeczytać wszystkie książki w ofercie Placu Francuskiego. Takie, niekoniecznie noworoczne, wyzwanie.

Co to ma jednak wspólnego z gwiazdką Michelin? Wpadły w moje ręce dwie pozycje, kompletnie różne tematycznie i gatunkowo, w których jednak gwiazdka Michelin odgrywa istotną rolę w rozwoju akcji. Zanim o tych książkach, najpierw słów kilka o tym, chyba najbardziej znanym na świecie,  kulinarnym wyróżnieniu. Wszytko zaczęło się od niepozornej czerwonej książeczki , która była rozdawana przez firmę Michelin produkującą opony właścicielom samochodów w czasie wystawy światowej, mającej miejsce w 1900 roku w Paryżu. Książka ta zawierała i nadal zawiera praktyczne dla podróżujących informacje między innymi o pomocy drogowej, noclegach i restauracjach. Plany miast w przewodniku były tak dokładne, że w 1944 roku alianci przed inwazją na Normandię przekazali swoim oficerom wydanie z 1939 w celu lepszej orientacji w terenie. Do 1920 roku była ona rozdawana za darmo. Trzystopniowa skala oceny restauracji została opracowana w 1926 roku. guide-michelin-2014-la-carte-de-france-des-3-etoiles-11103290dably Już jedna gwiazdka, na którą niektórzy pracują całe życie, jest wyrazem uznania  dla mistrzów kuchni,  trzy gwiazdki to hołd  złożony geniuszom kulinarnym przez anonimowych inspektorów. W 2014 w całej Francji jedynie 27 restauracji mogło się poszczycić wyróżnieniem 3 gwiazdkami Michelin. O tym, czy dana restauracja zasłużyła na zaszczyt decyduje kolegialnie aż trzech inspektorów Michelin.

W dużym skrócie jedna gwiazdka Michelin oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie oznaczają rewelacyjną kuchnię wartą odwiedzenia, a trzy wyjątkową kuchnię wartą specjalnej podróży.

Uwaga: gwiazdka Michelin nie jest przyznawana dożywotnio. Tytuł może zostać odebrany. Szef kuchni nie spoczywa na laurach, tylko dalej ciężko pracuje, aby potwierdzić, że wyróżnienie nie zostało przyznane bezpodstawnie. Dzień, kiedy co roku jednocześnie na całym świecie, pojawia się nowe wydanie przewodnika to dzień radości lub dzień totalnej klęski.

 Punktem wyjścia do przybliżenia nam Francji przez Piotra Kraśkę w  „Francja. Świat według reportera” jest samobójstwo jednego z największych kucharzy, posiadacza 3 gwiazdek Michelin, Bernarda Loiseau. Temat ten będzie się przewijał przez cała lekturę. Odpowiedź na pytanie, dlaczego ten Top Chef targnął się na swoje życie jak i parę innych z pewnością znajdziecie w tej małej, niepozornej książce napisanej z werwą, świetnym językiem. Oderwałam się od lektury dopiero po przewróceniu ostatniej strony. Czyż nie warto się dowiedzieć: Jak generałowi de Gaulle’owi udało się przekonać resztę świata, że Francja wciąż jest mocarstwem? Z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować stolik w najlepszej restauracji świata i ile trzeba mieć w portfelu, by cokolwiek tam zamówić? Dlaczego Maria Antonina przepraszała kata tuż przed wejściem na szafot i co to miało wspólnego z ciastkami? Dlaczego Francuzi tak kochają rewolucje, ale nie wyobrażają ich sobie bez dobrego wina i ślimaków? Czy Paryż wciąż jest stolicą świata i dlaczego Francuzi udają, że nie znają angielskiego? Co wspólnego z croissantami ma Jan III Sobieski i bitwa pod Wiedniem? Niezły zestaw pytań na tylnej okładce książki a i odpowiedzi godne poświęcenia im odrobiny naszego czasu.

Gwiazdki Michelin odnajdziemy także w powieści „Podróż na sto stóp” Richarda C. Morais. Czy przybyłemu do Francji z Indii kulinarnemu geniuszowi uda się spełnić swoje marzenie? Kto mu w tym pomoże? Ja już wiem. Wciągające czytadło do przenoszące nas w barwny świat zmysłów. Osobom przekładającym obrazy nad literki polecam film pod tym samym tytułem. Różniący się, szczególnie w drugiej połowie, istotnie od książki (w mojej opinii lektura jednak ciekawsza), niemniej równie rozwiewający zimową chandrę. Niezbędnik do kompletu dobra herbata.

 źródło zdjęć: https://lci.tf1.fr/economie/consommation/y-a-t-il-un-trois-etoiles-michelin-pres-de-chez-vous-8371205.html, https://www.viamichelin.co.uk/tpl/mag6/art200903/htm/tour-saga-michelin.htm

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33