Blog

12kw., 21
Sery francuskie w sklepie.

Francuzi słyną z dobrej kuchni. Kuchnia polska absolutnie nie jest utożsamiana z kuchnią francuską. Jednak odłóżmy na bok tradycje i zobaczmy, co jedzą na co dzień Francuzi i czy to, aż tak bardzo różni się od tego, co współcześnie serwują na swoich stołach Polacy? Sery francuskie opływają legendą – czy je znamy? Owszem. Czy je jemy w Polsce? Każdego dnia. Bagietka i croissanty to u nas coś rzadkiego? Nie, to chleb powszedni. Więc czy aby na pewno, to aż tak odległa dla nas kuchnia? Nie. Skoro jest bliska naszemu podniebieniu, to dla mało wtajemniczonych przyjrzyjmy się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Sery francuskie – które warto spróbować?

Sery francuski charakter zawdzięczają tradycji i różnorodności. Od wieków Francja słynie z najlepszych rodzajów serów, które mają wyjątkowy smak, kształt i charakteryzują się kolorową skórką. Tylko ten kraj posiada 500 rodzajów sera i eksportuje ponad 500 tys. ton serów rocznie. Historia wytwarzania sera na terenach ówczesnej Francji sięga czasów antycznych, bowiem już w Starożytnym Rzymie ceniono sobie ser Roquefort, zrobiony z owczego mleka i przerośnięty niebieską warstwą pleśni. Roquefort to podobno najstarszy z francuskich specjałów. Znane wszystkim francuskie sery to przede wszystkim: Camembert, Bleu de Bresse, Brie de Meaux, Neufchatel, Saint, Munster. Wytwarza się je z mleka krowiego, koziego lub owczego.

Sery podzielić można między innymi na twarde, miękkie i półtwarde. Górski, miękki ser produkowany z niepasteryzowanego koziego mleka to na przykład Banon, jego kształt to małe kulki. Półtwardy ser to Cantal robi się z krowiego mleka i ma wyrazisty smak. Inne podkategorie serów to pleśniowe, świeże, które nie wymagają dojrzewania oraz topione.

Francuska restauracja.

Produkcja serów zależy nie tylko od rodzaju mleka, ale także od jego kształtu, okresu dojrzewania oraz sposobu wykonania. Do serów podczas produkcji dodaje się mleko, zioła, popiół drzewny, orzechy, itp. Każdy region charakteryzuje się innym rodzajem sera. Przykładowo Camembert pochodzi z Normandii, a w Poitou-Charentes króluje ser kozi. We Francji stosuje się oznaczenie AOC. Oznaczenie to nadawane jest produktom charakterystycznym dla jakiegoś regionu. AOC to kontrolowane oznaczenie pochodzenia (Appellation d’origine contrôlée), jest charakterystyczne dla francuskich win i serów, oraz warzyw i owoców.

Intensywny zapach – sery francuskie

Większość serów francuskich ma intensywny zapach. Niekiedy jest on tak mocny, że ludzie nie są w stanie spróbować smaku sera, ponieważ wytwarzany aromat ich skutecznie zniechęca. W takim przypadku najlepiej znaleźć do siebie inny znany ser, który jest dostępny w sprzedaży i nie ma tak intensywnego zapachu. Przykładowo Vieux Boulogne, jest najbardziej pachnącym serem na świecie. Obmywa się go w piwie, które w połączeniu z enzymami mlecznymi wytwarza specyficznie pachnące bakterie. Wytwarza się go z pasteryzowanego mleka krowiego, które dojrzewa około 7-9 tygodni. Inny aromatyczny ser produkowany z pleśnią to Roquefort. Posiada wyjątkowy aromat oraz specyficzne zielone grudki pleśni. Jest jednym z najlepszych serów francuskiego pochodzenia. Pozostałe sery francuskie, których zapach jest osławiony to Pont-l’Evec, Camembert de Normandy, Epuas de Bourgogne, Münster, Brie de Moe, które są wytwarzane z krowiego nabiału.

Sery francuskie na polskich stołach

Polscy miłośnicy serów bardzo dobrze znają te specjały francuskie. Na wszelkiego rodzaju przyjęciach, jako przystawka przyjęła się deska serów. Jest to dosłownie drewniana deska, z mnogością wszelkich gatunków sera. Podaje się ją z winogronem, orzechami, bagietkami lub suchymi wędlinami (kabanosy lub salami). Jedna z najbardziej znanych w Polsce pizz to „4 sery”, używa się do niej nie tylko włoskich, ale także francuskich serów. Camembert to dość popularny przysmak na polskich grillach i w sałatkach. Nazwa nie każdego sera jest znana wszystkim Polakom, jednak wyjątkowy charakter francuskiego specjału jest doskonale rozpoznawalny.

Co poza serami jedzą Francuzi?

Kobieta je bagietkę i sery francuskie.

Bagietki, które wprawdzie pochodzą z Austrii, na początku XIX wieku, kiedy trafiły do Francji, przybrały na sławie. Lubimy francuskie bagietki za chrupkość i miękkość w środku, podawana z serami robią furorę na światowych stołach. Francuskie wino, to po serach najbardziej znany towar wytwarzany i eksportowany z Francji. Francuski trunek odznacza się mnogością rodzajów, a ich nazwa to często rodzaj winorośli, z której powstają. Najbardziej znane odmiany winorośli na świecie pochodzą właśnie z Francji, gdzie już w starożytności zakładano winnice (merlot, gamay, sauvignon, pinot czy cabernet). Zawsze idealnie pasują do francuskich serów. Aktualnie Francja boryka się z nadmiarem produkcji wina, pomimo że jego smak nadal jest wysoko ceniony. Francuskich specjałów możemy także szukać w polskich marketach sieciowych na akcjach typu tydzień francuski. W gazetkach promocyjnych króluje wtedy nie tylko ser (np. Bleu de Bresse Brie, Camembert), ale także makaroniki, szynki, czy croissanty.

Pamiętajmy, że nie każdy ser pochodzi z Francji, ale od wieków jest to kraina serem płynąca. Francuskich serów próbujemy niemal każdego dnia. Jednak sery to nie wszystko. Francuska kuchnia ma wiele ciekawych rzeczy do zaoferowania. Intensywnej produkcji są tam poddawane wina, słodycze, warzywa. Wszystko po to, by cała Europa mogła się cieszyć bogactwem tamtejszej ziemi. Kiedy nie możemy wyjechać na wycieczkę do Paryża, pamiętajmy o kuchni francuskiej w naszym kraju. Restauracje często serwują bardziej tradycyjne potrawy, od tych nowoczesnych, których możemy spróbować w centrum Paryża. Francja jest na wyciągnięcie ręki, musimy się tylko dobrze porozglądać.

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33