Blog

6lis, 14

Francuskie sery to w sumie temat na osobną książkę a nie wpis na blogu. Dlatego my będziemy je poznawać w odcinkach. Jakiś czas temu zaprosiłam na fanpage Placu Francuskiego w serową podróż po Francji.  Camembert, czy też brie są powszechnie w Polsce znane. Ale MAROILLES? Wyruszamy w drogę na do krainy Ch’tis jak nazywają mieszkańców Północnej Francji pozostali Francuzi. Maroilles był produkowany już w Średniowieczu. Wytwarzany z mleka krowiego. Ma charakterystyczny kwadratowy kształt, oślizgłą pomarańczową skórkę i naprawdę śmierdzi, aczkolwiek eufemistycznie w towarzystwie można stwierdzić, że wyróżnia się charakterystycznym ostrym zapachem. Niemniej jego odmiany są znane jako „śmierdziel z Lille”, „stary śmierdziel”, „stary durknięty”. Kanadyjska podróbka z Quebeku zwie się zaś „krowi diabeł” (zaczerpnięte z „Podróży po stołach Francji” Ludwika Lewina, na  marginesie polecam lekturę, do delektowania się, tak jak serem Maroilles). Pozostawiam bez komentarza.

image_MAROILLE_AOC_FOUQUET_575G_largeNie zrażajmy się jednak jego wonią bo w smaku jest doskonały. Ostry smak dosyć długo pozostaje w ustach. Ponoć koneserzy jadają osobno miąższ i skórkę. Świetnie komponuje się z piwem. Doskonały także na ciepło np. na tartach. Gdy przebywałam przez jakiś czas na francuskiej północy miał swoje stałe miejsce w lodówce. Jeżeli jednak będziecie chcieli przywieźć Maroilles z Waszych podróży po Francji, nie zapomnijcie go porządnie zapakować. No chyba, że jego zapach tak przypadł Wam do gustu, że może się za Wami ciągnąć przez całą drogę.

źródło zdjęć:

https://boutique.fromagerie-mauron.fr/shop/prod/id/SP4d352559d1114/MAROILLE_AOC_FOUQUET_575G.html https://blog.laruchequiditoui.fr/le-chti-poulet-au-maroilles-recette-typique de-chnord

Tags: , ,

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33