Blog

11lis, 14

799px-Catacombes_de_ParisJakiś czas temu natrafiłam na bardzo interesujący artykuł i postanowiłam się nim podzielić. Pierwsze skojarzenia z Paryżem, te najbardziej oczywiste,  to wieża Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny.  Z pewnością pojawią się również Pola Elizejskie, Notre Dame. Oprócz bycia symbolami stolicy Francji łączy je jeszcze jedno. Widzimy je przed lub nad nami. A co się kryje pod ziemią? Te niepozorne drzwi na zdjęciu to wejście do paryskich katakumb. Paryskie katakumby to około 50km podziemnych tuneli na obszarze 770 hektarów, na głębokości 90m. Powstały w czasach Cesarstwa Rzymskiego a  pod koniec XVIII wieku z powodów sanitarnych zaczęto znosić tu zwłoki z paryskich cmentarzy. Znajdziemy tu szczątki ok. sześciu milionów ludzi. Dla szybkiego porównania ściany i sklepienie wnętrza słynnej w Polsce Kaplicy Czaszek w Kudowie Zdroju Czermnej  pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich. Brzmi wystarczająco mrocznie? To właśnie w paryskich katakumbach Viktor Hugo umieścił akcję „Nędzników” a w czasie drugiej wojny światowej  spotykali się członkowie francuskiego ruchu oporu.

Do 1995 roku można było zwiedzać katakumby bez ograniczeń. W chwili obecnej udostępniona jest do zwiedzania jedynie część podziemnych korytarzy.  Zakazy i kary nie są przeszkodą dla osób żądnych mocnych wrażeń, którzy zapuszczają się w pozostałą część  nielegalnie. To  właśnie jedną z takich nielegalnych wypraw opisuje wspomniany przeze mnie reportaż.

https://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,16847432,Nielegalna_wyprawa_po_katakumbach_Paryza___labiryncie.html#BoxLS3img

Informacje praktyczne dla chętnych do zapuszczenia się w paryski mrok: https://www.catacombes.paris.fr/

Paryskie katakumby znajdują się tuż obok stacji metra Denfert-Rochereau. paryz-zwiedzanie-metrem-b-iext22091276Tak przy okazji nietypowego zwiedzania Paryża  polecam nietypowy przewodnik. Świetne zdjęcia i historia Paryża, rysunki i mapy stacja po stacji paryskiego metra. Więcej na http://sklep.placfrancuski.pl/ksiazki/podroze/paryz-zwiedzanie-metrem

źródła zdjęć: https://www.pbase.com/beatchick/nov_16_07montparnasse__marais, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Catacombes_de_Paris.JPG

Tags: , , ,

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33