Blog

18wrz, 15

Generalnie należę do osób kreatywnych i ze sporą fantazją. Ma to swoje plusy i minusy. Czasami próbuję złapać zbyt wiele srok za ogon. Pewien pomysł chodzi za mną od dłuższego czasu. W pewnym momencie wszedł w fazę „projekt”. Liczę, że pewnego dnia do niego wrócę. Trzymajcie kciuki. Póki co postanowiłam podzielić się z Wami częścią przygotowanych już materiałów. Zapraszam w podróż po regionach Francji. Dzisiaj Poitou-Charentes w zachodniej części tego pięknego kraju. Bon voyage. I nie zapomnijcie o dobrych przewodnikach.

Słów kilka o Poitou-Charentes 

W Poitou–Charentes, regionie zwanym przez wielu „rajskim zakątkiem” ze względu na łagodny klimat, piękno przyrody i wiele kilometrów wybrzeża i pomimo geograficznego położenia, można poczuć sielską atmosferę południowych zakątków Francji. To region pięknych piaszczystych plaż stworzonych dla rodzin z dziećmi ze względu na ciągnącą się miejscami daleko w ocean płytką wodę. Głąb lądu to senna i zielona, upstrzona polami wesołych słoneczników rustykalna Francja. Z pewnością charakterystycznym elementem wiejskiego pejzażu są słynne berety i zapach równie słynnych papierosów Gauloises. Jej mieszkańcy są bardzo przywiązani do tradycji i niezwykle gościnni. Żyją przede wszystkim z rolnictwa, rybołówstwa i turystyki. Burzliwa historia Poitou–Charentes- w okolicy Poitiers stoczono trzy z największych bitew w historii Francji- pozostawiła bogate dziedzictwo kulturowe i architektoniczne.  Przez to terytorium wędrowali średniowieczni pielgrzymi udający się do Santiago di Compostella w Hiszpanii. Śladami ich bytności są przepiękne, wkomponowane w krajobraz kościoły romańskie.

Atrakcje turystyczneFrancia

Poitiers to stolica regionu i jedno z najstarszych miast we Francji.To miasto sztuki i historii.  Architektura tego miasta uznawana jest często za najciekawszą i najpiękniejsza w kraju. Historyczne centrum wraz z całą plejadą zabytków to punkt obowiązkowy w czasie pobytu w Poitou-Charentes.

La Rochelle to największa we Francji przystań jachtowa i jednocześnie uważane za za najpiękniejsze i najciekawsze nadmorskie miasto na zachodzie Francji. Ta dawna twierdza ze średniowiecznymi uliczkami, rensesansowym ratuszem przyciąga turystów przez cały rok. To również miejsce startu wielu morskich wycieczek na pobliskie wyspy. Wynurzający się z oceanu Fort Boyard robi spore wrażenie.

Z La Rochelle szybko można dostać się na wyspę Ile de Ré połączoną z kontynentem efektownym mostem, zwaną często Saint-Tropez Północy. Pokrytą gęstą siecią ścieżek rowerowych polubią nie tylko amatorzy morskich i słonecznych kąpieli. Do regionu należą także wyspy: Ile d’Oléron, Ile d’Aix. Ile d’Oléron łączy z lądem most.

Poitou-Charentes to słynny koniak. Miasteczko Cognac, w którym jest on produkowany zaprasza do zwiedzenia wytwórni tego znanego na całym świecie trunku.W uroczym Rochefort warto zajrzeć do muzeum dawnego handlu  i do królewskiej fabryki lin z XVII wieku. Angoulême to międzynarodowa stolica… komiksu, gdzie każdego roku organizowany jest największy festiwal komiksowy w Europie.

le canotierChcąc zanurzyć się dla odmiany w zieleni, trzeba udać się do rozległego parku- labiryntu kanałów i mokradeł. To park Marais Poitevin  zwany ,,Zieloną Wenecją”. Farmer wiozący łódką krowę na pastwisko to codzienny widok. Warto wynająć łódź i i skorzystać z jeden z wielu wodnych tras i pozwolić, żeby piękno przyrody zaparło nam dech w piersiach.

Co region proponuje dzieciom

Do Poitiers ściąga dzieci i dorosłych park Futuroscope– najnowsze urządzenia audiowizualne i inne techniczne rozwiązania pozwalają na niezapomnianą podróż w inne wymiary.

Zabawa na piaszczystych plażach wybrzeża Poitou-Charentes zachwyci dzieci. A wyprawa na plażę rowerem sprawi też olbrzymią frajdę. La Rochelle zaprasza dużych i małych do  Akwarium Stanąć oko w oko z rekinem to przygoda, którą długo się będzie pamiętać. Wycieczki do ZOO lubią wszystkie dzieci. W pobliżu Royan możecie zajrzeć do  Zoo de La Palmyre.

Okolice Romagne zachęcają do wizyt w trzech niepowtarzalnych parkach. Park La Valle des singes proponuje spędzenie czasu w towarzystwie ponad 30 gatunków małp. A place zabaw na terenie parku będą z pewnością dodatkową atrakcją. W parku Le Cormenier odbędziecie podróż w czasie i przeniesiecie się do 1900 roku.  Zabawa w parku Parc de la Belle też będzie udana. A może również skusicie się na nocleg w domku na drzewie?

Jeżeli lubicie rozwiązywać zagadki, powinniście skorzystać z umiejętności logicznego myślenia, daru obserwacji i umiejętności współpracy w grupie  w zamku zagadek Le Château des Énigmes.

Warto skosztować– kuchnia regionu éclade de moules

Będąc we Francji nie zapomnijcie o lokalnych przysmakach. Skosztujcie na miejscu, zabierzcie do domu, a jeżeli zatęsknicie za francuskim smakiem, spróbujcie go odtworzyć sami korzystając z książek kucharskich poświęconych kuchni francuskiej dostępnych w naszej księgarni Plac Francuski.

Najsłynniejszym produktem pochodzącym z regionu Poitou-Charentes jest koniak (cognac). W miejscowości o tej samej nazwie producenci zapraszają do odwiedzenia piwnic i degustacji. Z koniaku wymieszanego z moszczem winnym produkowany jest, posiadający certyfikat AOC pinneau des Charentes będący, dobrze schłodzony, przyjemnym aperitifem i świetnym środkiem pobudzającym przemianę materii.

Biorąc pod uwagę różnorodność ryby i skorupiaków oferowanych na wybrzeżu Atlantyku najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie zestawu owoców  morza (plateau de fruits de mer). Koniecznie należy skosztować ostryg (huitres) z L’Oléron-Marennes oraz małży (moules de bouchote) najczęściej serwowanych jako mouclade– w sosie śmietanowym lub éclade przykryte warstwą igieł z pinii i przypieczone.

Pastwiska Poitou-Charentes dostarczają Francji najlepszego masła (beurre) i  crème fraîche. A przy okazji wizyty na lokalnym targu koniecznie trzeba kupić pachnące słońcem soczyste melony z Charentes (melons charentais). Oryginalnym kulinarnym prezentem będą rosnące na bagnach angélique de Niort- łodygi dzięgielu sprzedawanie w postaci konfitur (confitures d’angélique)  a także kandyzowane w formie łodyżki lub przeróżnych figurek.

1 komentarz

  • Posted by Stefan on czerwiec 9, 2020 at 04:36 pm

    Gratuluję umiejętności barwnego pisania. JSW

    Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33