Blog

3lip, 17
sanktuarium la Salette

Wjazd budzącymi grozę serpentynami prowadzącymi wysoko w góry rekompensują zapierające dech w piersiach widoki rozciągających się pasm francuskich Alp. Przed każdym kolejnym zakrętem o prawie 360 stopni zastanawiasz, czy to właśnie za nim znajduje się cel tej karkołomnej podróży . Na końcu tej drogi kryje  się jedno z najbardziej znanych francuskich sanktuariów

SANKTUARIUM LA SALETTE

Położone na południe od Grenoble  na wysokości 1800 m.n.p. La Salette to jedno z dwóch miejsc na terenie Francji, gdzie miały miejsce objawienia maryjne.  We wrześniu 1846 roku  Maryja ukazała się dwojgu pastuszkom, 15 letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud.  Wieść o objawieniach bardzo szybko się rozeszła budząc skrajne emocje. W 1851 roku, biorąc od uwagę efekty pracy specjalnej komisji do zbadania autentyczności objawienia, biskup Philibert de Bruillard oficjalnie uznał cud za bardzo prawdopodobny i zatwierdził kult Naszej Pani (Notre Dame) z la Salette. Z czasem coraz popularniejsze zaczęło się stawać przekonanie, iż Maryja objawiła się dzieciom aby ratować Francję przed upadkiem moralnym, który jej groził po rewolucji francuskiej.

Biskup De Bruillard, pomimo podeszłego wieku, osobiście dojechał na koniu do miejsca objawienia  i położył kamień węgielny pod budowę sanktuarium. Wyznaczył także pięciu księży do opieki nad zb5udowaną z kamieni neoromańską bazyliką dając w ten sposób początek zgromadzeniu księży saletynów. Od sanktuarium do miejsca, gdzie Maryja ukazała się dzieciom prowadzi droga wzdłuż której stoją figurki przedstawiające etapy objawienia. Wschód słońca wysoko w górach z sanktuarium w tle przeżywany w przejmującej ciszy pozostaje wspomnieniem na całe życie. Niesamowite wrażenie robi również nocna procesja przy świetle świec i pochodni.

Co roku do La Salette przybywając rzesze pielgrzymów z całego świata oddać hołd płaczącej Madonnie. Może i Ty chciałbyś (chciałabyś) pomóc  przyjmować ich tam jako wolontariusz (wolontariuszka)? To dobra okazja do pogłębienia znajomości języka francuskiego.

Sanktuarium La Salette informacje praktyczne

Zanim wybierzecie się do La Salette nie zapomnijcie sprawdzić, czy sanktuarium jest otwarte dla pielgrzymów. Zimową porą dojazd jest bardzo utrudniony i niebezpieczny. W 2017 sanktuarium jest dostępne od 17 marca do 12 listopada.

Na terenie sanktuarium można znaleźć nocleg zarówno w pokojach hotelowych jak i za jedyne 6,75€ we wspólnej sali. Uwaga w tym drugim przypadku warto mieć ze sobą poszewki na pościel (śpiwór)  i ręczniki. Można je także dostać za dodatkową opłatą. Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj. Posiłki możecie zakupić w restauracji.

jpg_04-08-10-geographieANG-01Kiedyś pielgrzymów czekała wspinaczka obecnie można się dostać się samochodem. W lipcu i w sierpniu kursuje także autobus łączący Grenoble z sanktuarium.

Nie zapomnijcie o wygodnych butach, wybierzcie się na spacer po okolicy i spójrzcie na  świat z góry rozkoszując się jego pięknem. Więcej informacji o sanktuarium La Salette dostępnych jest na jego stronie www.  Wybierając się do Francji warto zabrać ze sobą dobry przewodnik. Może jeden z tych?

źródło zdjęć: oficjalna strona sanktuarium w La Salette

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33