Blog

17gru, 20
Technika decoupage jest bardzo stara.

Technika decoupage jest bardzo popularna, na pewno słyszał o niej każdy, nawet, jeżeli sam nic nią nie wykonywał. Ta popularna metoda zdobnicza ma bogatą historię i mnóstwo miłośników na całym świecie. Przeczytajcie nasz artykuł, jeżeli chcecie dowiedzieć się na czym polega decoupage, skąd pochodzi i dlaczego tak wiele osób wybrało je na swoje hobby.

Czy technika decoupage wywodzi się z Francji?

Jak zapewne każdy frankofil wie, nazwa tej techniki wywodzi się od francuskiego słowa „decouper”, czyli wycinać. Jednak historia tej metody zdobniczej rozpoczyna się w dalszym zakątku świata niż ojczyzna Balzaca. Według źródeł, początków decoupage należy szukać na… Syberii! To tam już ponad 2000 lat temu koczownicze ludy ozdabiały w ten sposób groby swoich zmarłych przodków.

Z Syberii metoda dotarła aż do Chin, gdzie zaczęto używać jej szerzej – między innymi do ozdabiania lampionów, pudełek i innych przedmiotów. Dopiero w XII i XII wieku decoupage dotarł na stary kontynent, wszystko za sprawą wymianie handlowej jaka nastąpiła pomiędzy Dalekim Wschodem a Europą. Wkrótce zapanowało w niej prawdziwe decopage’owe szaleństwo – metoda zdobienia stała się typowym hobby charakterystycznym np. dla dworu Ludwika XV. Fanką była także Maria Antonina.

Na czym polega decoupage?

Decoupage to technika polegająca na przyklejaniu specjalnych papierów i różnego rodzaju serwetek na powierzchnię, która została uprzednio odpowiednio przygotowana. Inaczej decoupage nazywany jest „metodą serwetkową„. Klasycznie polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokrywaniu go tyloma warstwami lakieru aż całkowicie wtopi się w powierzchnię. Największą zaletą tej metody jest fakt, że pozwala stworzyć niesamowite i oryginalne przedmioty nawet komuś, kto nie odznacza się zdolnościami plastycznymi i manualnymi. To właśnie dlatego jest jedną z najszybciej rozwijających się „gałęzi” w rękodzielnictwie i pokochali ją ludzie na całym świecie.

Technika decoupage nie jest bardzo skomplikowana.

Poza tym dużym plusem jest fakt, że metodą decoupage ozdobić różnego rodzaju powierzchnie – zarówno drewno, plastik, ceramikę czy szkło. Jak widzicie ozdobić możemy praktycznie wszystko, dlatego w łatwy sposób nadamy nowe życie starym, zniszczonym lub po prostu nudnym przedmiotom.

Decoupage krok po kroku

Pierwszy etap decoupage to przygotowanie powierzchni. Rozumie się przez to oczyszczenie przedmiotu, odtłuszczenie go (jeżeli istnieje taka potrzeba), a czasem także pomalowanie białą farbą emaliowaną. Gdy uzyska się już gładką powierzchnię, to należy na nią nałożyć pędzelkiem specjalny klej. Teraz czas na nałożenie uprzednio wyciętego motywu na przedmiocie. Po ułożeniu wybranych wycinków z serwetki, potrzebne jest ponowne użycie kleju. Gdy wszystko wyschnie, czas na lakier akrylowy. Potrzebnych jest kilka warstw, tak aby osiągnąć charakterystyczny przy technice decoupage efekt wtopienia. Granice będą tak zatarte, że przedmiot wyglądać będzie jak ręcznie malowany!

Co jest potrzebne do decoupage?

Żeby ozdobić przedmiot techniką decoupage, potrzeba zaopatrzyć się w odpowiedni klej (najlepiej typu wikol), lakier akrylowy, pędzelki, patyczki, gąbeczki, papierowe serwetki lub specjalne papiery i nożyczki. Jeżeli jednak nie chcesz kompletować wszystkich potrzebnych narzędzi i produktów samodzielnie, to sięgnij po gotowe zestawy do decoupage. Są one idealnym pomysłem na przykład na prezent. Pokochają je zarówno dzieci, jak i dorośli.

Technika decoupage nazywana jest także serwetkową.

W zestawach znajdziesz wszystko, czego potrzeba do super zabawy – klej, papier, przedmiot do ozdabiania i pędzelek. To idealne rozwiązanie dla początkujących, którzy chcą spróbować swoich sił w decoupage. To też ciekawy i popularny pomysł na kreatywne spędzenie czasu z najmłodszymi, którzy lubią prace plastyczne.

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33