Munster. Ten wpis długo czekał na swoją kolej. Wstyd mi. Wakacyjny czas to idealna pora na podróże a ostatni etap naszej serowej wyprawy był w kwietniu! Mam nadzieję, że tak jak i ja nie zmarnowaliście tego czasu i wzbogaciliście jednak się o nowe doświadczenia.
Na naszej serowej liście widnieją już korsykańskie brocciu, Maroillles z krainy Ch’tis oraz jurajski ser Comté. Pora na Munster. Ruszając ze Śląska, gdzie mieszkam wystarczy 10h jazdy aby dotrzeć do jednego z moich ulubionych francuskich regionów- Alzacji. To właśnie tam wytwarzany jest ten okrągły, półmiękki i z kleistą skórką. Jak wiele innych francuskich produktów przemysłu serowego charakteryzuje się niepowtarzalnym zapachem, który doprowadzi do niego wszystkich wielbicieli sera a jednocześnie skutecznie przekieruje na inne ścieżki osoby, które na liście swoich ulubionych smaków francuskich serów nie umieszczają.
Ten produkowany z krowiego mleka wyrazisty w smaku ser jest jednym z niewielu serów, które dojrzewają odwrotnie, od wewnątrz na zewnątrz. Wynika to ze sposobu jego wytwarzania, jednym z powtarzanych regularnie etapów jest przecieranie sera solanką. Stąd też jego charakterystyczna pomarańczowo-czerwona skórka. W przeciwieństwie do wielu innych francuskich serów, Munster szybko jest gotowy do konsumpcji. Wystarczy niecały miesiąc i już możemy się nim delektować.
Do Alzacji i sąsiedniej Lotaryngii (skąd pochodzi jego odmiana Munster-géromé) Muster trafił dzięki Benedyktynom. Wegetariańscy mnisi z nadreńskiego opactwa byli mistrzami w produkcji wyrobów mlecznych, zwłaszcza serów. Szukając miejsc do wypasu krów dotarli do wyżyn Wogezów. Na szczęście dla nas, kolejne karty historii oraz walki o dominację nad tymi terytoriami nie wpłynęły na jego wytwarzanie i tak, jak nasi przodkowe w VII wieku możemy cieszyć jego smakiem nasze kubki smakowe.
Munster najlepiej smakuje z ziemnym chlebem i piwem. W końcu to ser z Alzacji. Alzatczycy zamiast pieczywa serwują go także z gotowanymi ziemniakami. Opcjonalnie dobrym uzupełnieniem będzie alzackie wino Gewürztraminer. Produkowane są również jego odmiany z dodatkiem kminku. Sprawdza się w zapiekankach i sufletach. A o jego niepowtarzalności i jakości świadczy przyznanie mu certyfikatu A.O.C. A może inspiracje znajdziecie w książkach poświęconych kuchni francuskiej dostępnych w księgarni Plac Francuski? Sprawdźcie.
źródło zdjęć: https://www.france-montagnes.com/webzine/gastronomie/le-fromage-star-de-la-gastronomie-de-montagne, https://pl.pinterest.com/pin/107242034850184827/, https://pl.pinterest.com/pin/83949980524968917/
Napisz komentarz