Blog

8kw., 15

Czy jesteście gotowi na kolejny etap naszej serowej wyprawy po Francji? Łatwo nie będzie bo brzuchy pewnie jeszcze pełne wspomnień po niedawnych świątecznych szaleństwach (kaczka w wykonaniu mojej Mamy to dla mnie punkt obowiązkowy, łatwo się od tego nie wykpi, bez kaczki święta się nie liczą ;-). Kubki smakowe dopominają się jednak nowych doznań.

Poznaliśmy już ser Maroilles produkowany na dalekiej francuskiej północy oraz górski Comté. Pora na zmianę klimatu. Ponieważ brak słońca mi bardzo doskwiera ruszamy na Korsykę. A tam już na nas czeka BROCCIU. Generalnie można polemizować, czy brocciu to …ser bo na Korsyce produkowany jest i ser, i brocciu! Ten pierwszy powstaje z krzepnącego mleka. Ten drugi zaś robiony jest z koziej lub owczej serwatki, którą zwykle odrzuca się przy produkcji tego pierwszego. No ale nie bądźmy zbyt drobiazgowi.
brocciu

Jak każdy szanujący się ser, borcciu może się pochwalić certyfikatem AOC (Appellation d’Origine Controlée). Waży od 250g do 3kg. Najlepszą porą na docenienie jego walorów smakowych jest okres od listopada do czerwca. Najsmaczniejszy jest spożywany na miejscu. Świeży ma słodki, delikatny smak.  Suszony i sprzedawany jako brocciu passu staje się bardziej ostry i wyrazisty.

97867c167a90a8350c027e927d84dce3Pyszny bez dodatków, brocciu wchodzi  też w skład wielu dań tradycyjnej korsykańskiej kuchni. W konkretnym połączeniu znajdziemy go w w storzapretti – zapiekanych kluskach,  w raviolis au brocciu. W wersji słodkiej jest na przykład w cieście Fiadone czy też pączkach z brocciu- beignets de brocciu. Te ostatnie dawniej były nieodzownym elementem korsykańskich zaręczyn.  W czasie zaręczynowego spotkania obydwu rodzin pierwszy kęs oznaczał zawarte zaręczyny.

Ważna informacja dla podróżników i smakoszy. Co roku w pierwszy weekend maja w Venaco odbywa się targ korsykańskich serów www.fromage-corse.org. W programie między innymi wybór najlepszego produktu i  degustacje. Mnie już ślinka cieknie a Wam?

 źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/pin/538109855451580856/, https://pl.pinterest.com/pin/278238083203728552/

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33