Blog

9mar, 17
beffroi

Pamiętacie naszą wyprawę do regionu Nord-Pas-de-Calais w ramach cyklu wpisów Turystyczna Francja w pigułce? Na równinnym terenie tego znajdującego się na północy Francji regionu wybijają się w górę charakterystyczne budowle w pierwszej chwili budzące skojarzenie z zamkowymi wieżami. Tak to są wieże. Nie, to nie są wieże zamkowe. To beffroi! Zapraszam Was w podróż w czasie śladami europejskiej architektury.

Wieża kościelna była symbolem władzy duchowej, wieża zamkowa – władzy świeckiej. Rosnące w silę europejskie mieszczaństwo demonstrowało swoje ambicje wznosząc jak najwyższe wieże miejskie.

Beffroi

to wieże strażnicze budowane w centralnym punkcie miasta. Występowały przede wszystkim w zachodniej Europie, były typowe dla architektury belgijskiej Flandrii i północnej Francji. Te świeckie budowle wznoszone były zamożnych miastach o silnych wspólnotach kupieckich. Stanowiły widoczny symbol dobrobytu mieszkańców oraz swobód obywatelskich.

Wznoszone w okresie od średniowiecza  do renesansu beffroi były stawiane najczęściej na planie czworokąta. Zazwyczaj były wieżami wolnostojącymi. Czasami jednak stanowiły część miejskiego ratusza. Na ich szczycie umieszczony był dzwon ostrzegający mieszkańców przed niebezpieczeństwem. beffroi wieża strażniczaAby dźwięk dzwonu był słyszalny w najbardziej odległych miejscach miasta, był on pozostawiany swobodnie lub otaczany delikatnymi krużgankami-żaluzjami zabezpieczającymi przed działaniem czynników atmosferycznych.

beffroi wieże strażnicze FrancjaBeffroi były świadkami wielu doniosłych, historycznych jak i tych codziennych wydarzeń. Chwil szczęścia i smutku, grozy i nadziei. Spełniały wiele  funkcji. Strażnicy na wieży obserwowali miejskie życie, wypatrywali zbliżających się wrogów. Dawali również sygnały za pomocą wywieszanych flag. Dzwony informowały o zagrożeniu, a także wzywały mieszczan na narady. Często beffroi były siedzibami straży i arsenału. Mroczne lochy idealnie nadawały się na więzienie. W wielu z nich znajduje się niesamowity instrument składający się z co najmniej 23 dzwonów zwany carillon. To właśnie na tym instrumencie gra jeden z głównych bohaterów świetnej  francuską  komedię Jeszcze dalej niż Północ

Wiele z beffroi zachowało się do dziś przyciągając turystów swoim pięknem i historią. Dumnie się prężą nad Lille, Calais czy też Dunkierką. Sporo z nich znajduje się na liście UNESCO. Jeżeli pewnego dnia będziecie chcieli wyruszyć szlakiem strażniczych wież skorzystajcie ze ściągi poniżej. A może przyda się Wam też dobry przewodnik?

beffroi wieże strażniczeźródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/pin/249668373069364773/, https://pl.pinterest.com/pin/510666045221858530/, https://pl.pinterest.com/pin/318770479860070591/, https://medieval.mrugala.net/Architecture/Beffrois

1 komentarz

  • Posted by chaos.w.podrozy on kwiecień 25, 2017 at 01:03 pm

    Niektóre z tych wież wyglądają wręcz bajkowo. Dobry pomysł na podróż szlakiem beffroi.

    Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33