Blog

8sty, 16
Plac Francuski Nord-Pas-de-Calais

O Prowansji i Wybrzeżu Lazurowym słyszeli wszyscy.  Szampania, Alpy czy też Pireneje również nie brzmią obco. A teraz ręka do góry kto wie, gdzie znajduje się Nord Pas de Calais. Chyba w każdym kraju jest region cieszący się pozostałych częściach terytorium złą sławą. Zazwyczaj niezasłużenie. Wiem, co mówię. Mieszkam na Śląsku uznawanym bardzo często w Polsce za brudną, smutną i ponurą prowincję. Taką samą opinią mają najbardziej wysunięte na północ Francji departamenty regionu Nord Pas de Calais. Warto zajrzeć i tu i tam, aby przekonać się jak bardzo  opinia różni się od rzeczywistości i obalić stereotypy. Z pewnością się nie rozczarujecie. I mile zaskoczeni, po powrocie będziecie zachęcać przyjaciół i znajomych do odwiedzenia tych zakątków.

Słów kilka o Nord Pas de Calais

Francuzi północ swojego własnego kraju uważają za koniec świata. Koniecznie obejrzycie zabawną francuską komedię Jeszcze dalej niż Północ. Nord Pas de Calais macie podane na tacy. W krainie Ch’ti, jak nazywani są mieszkańcy tego regionu, spotyka się ludność dość wymieszaną pod względem kulturowym i narodowościowym. Oprócz Francuzów, mieszka tutaj ludność pochodzenia flamandzkiego. Północny krajobraz pełen jest wydm, lasów, klifów skalnych, a przede wszystkim wspaniałych plaż. Przy bezchmurnej pogodnie można dojrzeć, oddzielone kanałem La-Manche południowe Wybrzeże Anglii. Na równinnym terenie wybijają się w górę charakterystyczne dla tego obszaru, wolno stojące wieże strażnicze  z dzwonem miejskim- beffroi- wznoszone w centralnym punkcie miasta. Nord Pas de Calais uważany jest przez wielu za ponury region, rzeczywiście w porównaniu z południową Francją słońce jest „bledsze”, ale nadrabiają to  mieszkańcy, bardzo radośni i zawsze skorzy do świętowania

 AtrakcjeTurystyczna Francja w pigułce turystyczne w Nord Pas de Calais

Wybrzeże Opalowe (Côte d’Opale) zachwyca urodą nadmorskich miasteczek (warto zajrzeć do Wissant) i rybackich wiosek. To ciągnące się przez 120 kilometrów piaszczyste plaże a także tysiące hektarów chronionych wydm. 25 kilometrów klifów najpiękniejszych w okolicach przylądków Cap Blanc Nez i Cap Gris Nez.  Doskonałe miejsce dla żeglarzy, surferów, windsurferów i kitesurferów.

Stolicą regionu jest Lille. Warto zarezerwować sobie czas na poznanie jego starej części – Vieux-Lille.

Nord Pas de Calais był w przeszłości głównym miejscem wydobycia węgla we Francji. Z tego między innymi powodu spotkacie tutaj wiele osób noszących polskie nazwiska. To potomkowie Polaków, którzy docierali do tego regionu za pracą w kopalniach. Jak ich praca wyglądała możecie zobaczyć w kopalni- muzeum w Lewarde.

Region był świadkiem wielu walk w czasie pierwszej wojny światowej. Z pewnością zmuszają do refleksji kolejne mijane cmentarze poległych żołnierzy. Vimy Ridge kilka kilometrów na północ od Arras to kawałek Kanady w Europie.

Nord-Pas-de-Calais w pigułce

Teren ten został oddany po wieczne czasy w posiadanie narodowi kanadyjskiemu w podzięce za jego poświęcenie przy zdobyciu tego wzgórza po dwóch latach bitwy pozycyjnej. Obecnie można zwiedzać okopy  oraz zajrzeć do centrum informacyjnego. Warto też wybrać się do muzeum Notre-Dame de Lorette. Ślady drugiej wojny światowej można odkryć nad morzem. Wybrzeże Opalowe roi się od masywnych betonowych bunkrów. W muzeum koronkarstwa w Calais można podziwiać można i XVI-wieczne koronkowe cudeńka, jak  i bardziej współczesne kreacje Diora czy Chanel. No i koniecznie trzeba zajrzeć do Arras i zachwycić się architekturą tego miasta.

Co region proponuje dzieciom

Długie piaszczyste plaże to dla dzieci raj. Touquet-Paris-Plage to najpopularniejsza nadmorska miejscowość z szeroką ofertą dla najmłodszych.

Boulogne sur Mer zaprasza dużych i małych do  Akwarium Nausicaa, gdzie można zobaczyć 36 tysięcy okazów morskiej fauny. Stanąć oko w oko z rekinem to przygoda, którą długo się będzie pamiętać.

Warto skosztować– kuchnia regionu

Nord-Pas-de-CalaisBoulogne sur Mer to największy port rybacki we Francji. Szeroki wybór ryb i owoców morza gwarantowany.  Mule gotowane w białym winie (Moules marinières) podawane często z frytkami (frites) dostaniemy praktycznie w każdej restauracji w tym regionie.

Wpływy flamandzkie widoczne są także w  kuchni Nord Pas de Calais, a zwłaszcza w nazwach dań. Waterzooi to gęsta zupa przyrządzana z ryb, warzyw oraz ziół. Przed spożyciem jest ona mieszana z żółtkami, a także podprawiana śmietaną. Z Flandrii wywodzi się też Potjevlesh,danie  gulasz z czterech rodzajów mięsa. Koniecznie trzeba też skosztować tarty z najsłynniejszym serem z Północy- Maroilles (flamkiche au maroilles).

Nord Pas de Calais to miejsce, gdzie oprócz Alzacji, popularność piwa przewyższa cenione w całej Francji wino. Ch’Ti, Amadeus, Sebourg to tylko kilka z cenionych tam piwnych marek. Piwo mocne ciemne piwo warzone przez mnichów często stosowane w kuchni np. przy przygotowaniu Carbonnade Flamande– wołowiny duszonej w piwie.W prezencie z wakacji na dalekiej francuskiej północy, oprócz piwa można przywieźć karmelki Barlingots lub cukierki bêtises de Cambrai.

Nord Pas de Calais to kolejny etap naszej podroży po regionach Francji. Do tej pory odwiedziliśmy Poitou-Charentes oraz Franche-Comté i Jurę. Kolejne regiony przed nami. Zapraszam do wspólnej podróży. Bon voyage. I nie zapomnijcie o dobrych przewodnikach.

Follow my blog with Bloglovin

Tags: , , , ,

7 komentarzy

 • Posted by Jola - Życie po Dusikowemu on styczeń 8, 2016 at 09:58 pm

  Tak, to prawda. Ten region nie jest szczególnie doceniany. A szkoda. Ja zakochałam sie w Stella Plage i Le Touquet . Byłam również z moim synkiem w Akwarium Nausicaa i bardzo miło wspominamy ten czas. Mamy nadzieję, że pojedziemy tam jeszcze nie raz. Na szczęście nie mamy daleko ( do Boulogne jakieś 110 km ).

  Reply
  • Posted by admin on styczeń 9, 2016 at 10:34 am

   Ja po raz pierwszy dotarłam do Nord Pas de Calais w ramach wymiany w czasie studiów. Później trafiłam w sumie na kilka miesięcy służbowo. Bardzo polubiłam ten region i uważam, ze ma wiele do zaoferowania. Serdecznie pozdrawiam. Natasza

 • Posted by Dominika on styczeń 12, 2016 at 03:53 pm

  Rzeczywiście nie słyszałam o tym regionie… chociaż znam z książek Calais i Arras ze względów architektonicznych 🙂
  Oglądałam „Jeszcze dalej niż Północ” kilka lat temu! Nie zapamiętałam gdzie się akcja dzieje, ale teraz wydaje się to wszystko logiczne 🙂 Nawiasem mówiąc świetna komedia!

  Reply
  • Posted by admin on styczeń 12, 2016 at 09:05 pm

   Warto go uwzględnić w swoich planach wakacyjnych no i oczywiście naocznie się przekonać, czy książki o architekturze nie kłamią 😉

 • Posted by Ula on styczeń 12, 2016 at 09:33 pm

  Uwielbiam ten film i na pewno jeśli tylko będę miała możliwość to odwiedzę region Chtis 😉

  Reply
  • Posted by admin on styczeń 12, 2016 at 10:37 pm

   Moim zdaniem warto 🙂 A francuskie komedie uwielbiam. Peny relaks. „Jeszcze dalej niż północ”, „Za jakie grzechy mój dobry Boże” nawet obejrzane po raz to gwarancja udanego wieczoru.

 • Posted by Leslaw on marzec 20, 2018 at 11:24 pm

  A ja tutaj wlasnie pracuję przy remoncie domu. Bardzo cenię tutejszą przyrodę i nabrzeże (wydmy, klify) Audinghen.

  Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33