Blog

11lis, 15

Franche-Comté i Jura to kolejny etap naszej podroży po regionach Francji. Do tej pory odwiedziliśmy Poitou-Charentes. Dotarliśmy także do Nord Pas de Calais. Kolejne regiony przed nami. Zapraszam do wspólnej podróży. Bon voyage. I nie zapomnijcie o dobrych przewodnikach.

Dlaczego dzisiaj wybieramy się właśnie tam? Nie będę ściemniać. Tym razem to z mojej strony zagranie w stu procentach marketingowe. Region Jury to francuskie zagłębie producentów drewnianych zabawek.  Wśród nich jest firma Vilac. Od 1911 roku jej wytwory cieszą się uznaniem wśród dzieciaków oraz zaufaniem rodziców. Najlepsze materiały, solidne wykonanie oraz niepowtarzalne projekty powodują, że firma ta od lat znajduje się w czołówce światowych wytwórców zabawek. A zabawki te (a także innych renomowanych francuskich firm) możecie znaleźć w księgarni Plac Francuski.

Słów kilka o Franche-Comté i Jurze

FranciaZnajdujący się we wschodniej Francji i sąsiadujący ze Szwajcarią region Franche-Comté i Jury przyciąga amatorów ciszy, górskich eskapad i wakacji na łonie natury w malowniczych, obsypanych kwiatami wioskach. Ponad połowę obszaru porastają lasy. Zachwycające wodospady, zawijające się w serpentyny rzeki, urokliwe jeziora zapraszają do swojego wodnego królestwa, liczne szlaki piesze GR i narciarskie do całorocznych wędrówek a magiczne jaskinie do odkrycia swoich tajemnic. To także region dla aktywnych, rozliczne ścieżki rowerowe, wypożyczalnie kajaków i szkoły latania na paralotniach i skoków na spadochronach czekają na spragnionych wrażeń turystów. Nieliczne miasta, usytuowane na obrzeżach górskiego masywu Jury przyciągają swoimi, charakterystycznymi dla danej miejscowości, rzemieślniczymi tradycjami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie i prezentowanymi w licznych muzeach zegarmistrzostwa, jubilerstwa, stolarstwa czy też optyki. Ta cała różnorodność krajobrazów  ma  wspólny mianownik- łączącą je atmosferę wielkiego spokoju.

Atrakcje turystyczne

Besançon to stolica regionu. Warto spędzić tu trochę czasu i zwiedzić między innymi Stare Miasto i cytadelę jedną z najciekawszych we Francji i wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na liście UNESCO znajdują się również Królewskie Żupy Solne w Arc-et-Senans oraz muzeum soli w Salins-Les Bains 

Fanów motoryzacji Franche-Comté zaprasza do Sochaux do muzeum Peugota. Możliwe jest także zwiedzenie największej we Francji fabryki samochodów.

Miłośnicy cudów natury nie będą zawiedzeni. Trasa samochodowa szlakiem jurajskich jezior Route des Lacs czy też wycieczka statkiem do uskoku rzeki Doubs zwieńczonego wodospadem nikogo nie pozostawi objętym na piękno przyrody. Na sporo wrażeń można liczyć odkrywając znajdującą się 70 metrów pod ziemią, gigantyczną, mogącą pomieścić w swoim wnętrzu paryską katedrę Notre-Dame, jurajską jaskinię Gouffre de Poudrey. Poziom adrenaliny podniesie z pewnością przejście trasą Les Echelles de la mort (Drabiny śmierci) w pobliżu Charquemont. Okolice Baume to nie tylko wodospady i jaskinie, lecz również piękne opactwo Abbaye les Messieurs. Blisko stąd jest do jurajskich winnic. Tak jak w innych winiarskich regionach Francji, również Franche-Comté i Jura mają swoje winne szlaki – Route des vins du Jura.

Co region proponuje dzieciom

Franche-Comté a przede wszystkim Jura to największe we Francji skupisko producentów drewnianych produktów dla najmłodszych. Zapraszają oni do Moirans-en-Montagne do muzeum zabawekRegionalny Park Górnej Jury (Parc du Haut-Jura) umila dzieciom pobyt u siebie proponując szereg atrakcji w swojej siedzibie w Lajoux.  Wizyta w parku linowym zawsze jest mile widziana. Parki Lons-le-Saunier lub Clarivaux les Lacs Aventures   czekają na Was. W pobliżu tego pierwszego dobra zabawa też jest gwarantowana w tajemniczym ogrodzie-labiryncie. A dinozaury zawsze zaciekawią starszych i młodszych.

Warto skosztować– kuchnia regionu

Będąc we Francji nie zapomnijcie o lokalnych przysmakach. Skosztujcie na miejscu, zabierzcie do domu, a jeżeli zatęsknicie za francuskim smakiem, spróbujcie go odtworzyć sami korzystając z książek kucharskich poświęconych kuchni francuskiej dostępnych w naszej księgarni Plac Francuski

Jura słynie ze swoich wędzonych wędlin na czele z najsłynniejszą szynką (jambon)  pochodzącą z  Luxeuil-les-Bains. Niemniej znane są kiełbasy z Morteau (saucisse de Morteau) i z Montbéliard (saucisse de Montbéliard).  Kiełbasy te są obowiązkowym składnikiem poteé comtoise, jednogarnkowego regionalnego dania .

Na pastwiskach  gór Jury pasą się krowy, z mleka których wytwarzany jest słynny ser comté wyróżniony znakiem AOC. Inne sery z tego regionu to Morbier, Vacherin Mont d’Or, Bleu de Gex.

Franche-Comté porastają także winnice. Z uprawianych tam winogron powstają najbardziej nietypowe wina Jury, wino słomiane (vin de paille)  i wino żółte (vin jaune). Z pewnością będą one miłą pamiątką  lub prezentem z podróży

2 komentarze

  • Posted by madeleine d84 on październik 8, 2016 at 09:51 am

    Bardzo fajna seria wpisów 🙂 Mieszkam obecnie po raz kolejny w regionie Franche-Comte i naprawdę polecam na aktywny wypoczynek wszystkim amatorom górskich szlaków i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

    Reply
    • Posted by admin on październik 9, 2016 at 09:57 am

      Cieszę się, że ta seria przypadła Ci do gustu. Franche-Comte i Jura jeszcze przede mną, niemniej jestem teoretycznie przygotowana 😉

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33