Blog

20paź, 15

Camembert to kwintesencja francuskich serów. Wierny towarzysz moich podróży do Francji. Jeden z symboli Francji, w zestawie z chrupiącą bagietką i butelką czerwonego wina (aczkolwiek moje doświadczenie szepcze mi na ucho, żeby wspomnieć iż pyszny normandzki cydr również jest świetnym towarzyszem tej nieskomplikowanej, ale niezmiernie cieszącej podniebienie uczty).  Dłużej nie mogę już zwlekać z przedstawieniem go szerszej publiczności.  Na naszej serowej liście podróży widnieją już korsykańskie brocciu,  Maroillles z krainy Ch’tis, jurajski ser Comté, alzacki Munster. Dzisiaj ruszamy więc do Normandii skąd wywodzi się okrągły Camembert- kremowy delikatny ser, pokryty biała pleśnią, o niekoniecznie, jak przystało na francuskie sery, delikatnym zapachu.

Na początku była Marie Harel wywodząca się z małej wioski o nazwie… Camembert, która raz w miesiącu udawała się z wyprodukowanym przez siebie serem na pobliski targ. Było to w czasach Rewolucji Francuskiej. Końcowy efekt smakowy produkt ten zawdzięcza także benedyktynowi pochodzącemu z …Brie. Podzielił się z naszą Marie, u której się schronił przed rewolucyjnymi prześladowaniami  i terrorem, swoimi serowarskimi sekretami.

35f0db0446318e2751d740b7d4db391aSwoją sławę Camembert zawdzięcza odwadze i zmysłowi marketingowemu wnuka Marie, wyrafinowanym kubkom smakowym Napoleona III i … rozwojowi kolei. W jaki sposób doszło do kompilacji tych trzech faktów? W 1863 roku cesarz Napoleon III uroczyście otwierał linię kolejową Paryż- Granville. W czasie postoju na stacji Victor Paynel, potomek Marie, poczęstował serem cesarza. To właśnie francuski władca ochrzcił sprezentowany ser, który niezmiernie przypadł mu do gustu, imieniem Camembert. Z kolei rozwój kolei istotnie skrócił czas transportu tego smakołyku. Dostawa normandzkiego rarytasu do spragnionych smakoszy stała się jeszcze łatwiejsza dzięki używanemu od 1890 roku do tej pory, charakterystycznemu drewnianemu okrągłemu pudełku. Serdecznie jesteśmy za to wdzięczni panu Eugene Ridel.

W 1983 roku Camembert otrzymał apelację AOC. Nasz normandzki specjał jest jednym z najczęściej podrabianych na świecie serów więc jeżeli chcecie być pewni, że w Wasze ręce trafia oryginalny produkt, upewnijcie się, czy został wytworzony w jednym z pięciu departmantów: Calvados, Orne, Seine-Maritime, Eure lub Manche i posiada na etykiecie napis „au lait cru, moulé à la louche”.  A będąc w Normandii zajrzyjcie do Vimoutiers. Marie Harel ma tam swój pomnik. W rękach dzierży oczywiście swój słynny ser.

Chcielibyście więcej się dowiedzieć o Francji, dobrze przygotować się do wyjazdu do tego kraju? Poznać kuchnię francuską? Nauczyć się francuskiego? Zajrzyjcie do mojej księgarni Plac Francuski. Serdecznie zapraszam.

 

źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/pin/257268197438964276/

2 komentarze

  • Posted by Magda on luty 9, 2016 at 09:51 am

    uwielbiam na ciepło 🙂

    Reply
  • Posted by wycieczki almatur on październik 3, 2017 at 06:39 am

    Super artykuł. Chętnie będę się przyglądać kolejnym wpisom autora, bo zapowiada się nieźle.

    Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33