Ma tysiące twarzy, zaskakuje swoją urodą i smakiem (kolejność dowolna). Uwodzi i nie można się jej oprzeć. Na codzień i od święta. Warta grzechu. Niepowtarzalna. Szybka i niezawodna…
Oto ona
Francuska tarta
Ten, zazwyczaj okrągły , placek z kruchego ciasta wypełniony słodkim lub słonym farszem to jeden z filarów francuskiej kuchni. W naszej kuchni zagościł na stałe i regularnie pojawia się na codziennym i imprezowym stole. Wystarczy odrobina wyobraźni i kilka składników, żeby zachwycić współbiesiadników.
Podstawa to kruche ciasto aczkolwiek używając cieniutkie płaty ciasta francuskiego również nie będzie kulinarnym faux-pas a rezultat smakowy będzie równie porywający. Kruchym ciastem wylepia się dno i brzegi specjalnej formy do pieczenia tart – okrągłej i niskiej, o fałdowanych brzegach. Kruche spody, nie wspominając o cieście francuskim, można już kupić gotowe w większych supermarketach. Mój przepis na kruchy spód pieczołowicie przechowuję jak jeden z największych skarbów. Przywiozłam go z Francji wiele lat temu z wymiany studenckiej. Jedna z goszczących nas Francuzek przygotowała w mgnieniu oka przed wyjściem na pożegnalną imprezę tartę. Była idealna. Każdy, kto u mnie po raz pierwszy spróbuje to danie, zabiera recepturę na ciasto ze sobą. Dzisiaj pora na Was.
Francuska tarta – przepis na ciasto
składniki na spód z kruchego ciasta: 100g zimnego masła, 200g mąki, odrobina cukru, szczypta soli, 1 żółtko lub odrobina wody
Zagniatamy wszystkie składniki, zawijamy kulę z ciasta w folię aluminiowa i wkładamy na około pół godziny do lodówki. Rozwałkowujemy, wykładamy ciastem formę na tartę. Nakłuwamy ciasto widelcem, aby nie wybrzuszyło się. Pieczemy przez 20 minut w gorącym piekarniku nagrzanym do temperatury 220ºC.
I co potem? To już zależy od zawartości lodówki, pory roku, preferencji smakowych i … odwagi kulinarnej 😉 Ja już nie mogę się doczekać przełomu kwietnia i maja, kiedy na targowych straganach pojawiają się szparagi. Tarta ze szparagami i camembertem zalana masą jajeczno-śmietanową to mój numer jeden. 2 jajka, około 150 ml śmietany, sól i pieprz do smaku i podstawowa wersja masy gotowa. Szybka sprawa, nieprawdaż?
Tarta francuska i jej najsłynniejsze odsłony
Praktycznie każdy francuski region ma swoją tartę. Moja Potomkini jest wielbicielką kwaśno- słodkiego smaku tarty cytrynowej. Na północy Francji uwiodła nas pikardyjska tarta z serem maroilles. Na południu prym wiedzie pissaladière z wierzchem z cebuli, oliwek, ziół prowansalskich i filecików anchois. Alzacja i Lotaryngia to słynne quiche. W Bretanii z pewnością natraficie na pyszne tarty ze słonym karmelem. Słyszeliście o jabłkowej tarcie do góry nogami sióstr Tatin? W czasie pobytu se Francji koniecznie się skuście, przynajmniej jeden raz, na kawałek tarty. Nie będziecie żałować.
Francuska tarta czekoladowa, z kozim serem i porami, owocowa… Długo można wymieniać. Wszystkie place lizać. Jestem ciekawa, którą odsłony tarty Wy najbardziej lubicie? Podzielicie się przepisem? A może polecicie dobre adresy w Polsce i za granicą, gdzie można kupić pyszną francuską tartę?
Zajrzycie też przy okazji do księgarni Plac Francuski z francuskimi zabawkami dla dzieciaków?
Napisz komentarz