Blog

11mar, 16
sekrety francuskiej kuchareczki

Julię Child pokochałam od pierwszego wejrzenia. Klasyczne coup de foudre. Dlaczego, już zdążyłam wyznać tutaj. Kiedy więc na tylnej okładce książki „Sekrety francuskiej kuchareczki” autorstwa Marie-Morgane Le Moël pojawiło się  jej nazwisko, wiedziałam, że ta pozycja szybko awansuje na liście ksiażek do przeczytania. Julii nie odnalazłam. I bardzo dobrze. Bo Marie, główna bohaterka i narratorka, jest wystarczająco silną osobowością, żeby obronić się sama. I zabrać nas w podróż na krańce świata oraz do krainy francuskiej kuchni.

Książka to klisze z życia francuskiej dziewczynki, nastolatki  i dorosłej kobiety. W trakcie lektury pierwszych rozdziałów pojawiła mi się przed oczami francuska komedia „Prywatka” („Tytuł oryginalny „La boum”) z 1980 roku z młodziutką Sophie Marceau. Znacie ten film? Tam, co prawda, akcja rozgrywa się w Paryżu a nasza Marie pochodzi z Franche-Comté. Niemniej codzienne sprawy, pierwsze miłości, szalone pomysły, które mogą wpaść do głowy chyba tylko nastolatkom, są takie same. Dorosła Marie szuka szczęścia za oceanem, a raczej oceanami. Bądź co bądź Kanadę i Australię oddziela dużo wody i kilometrów. Jak w jej wypadku wypadnie zderzenie „francuskości” z kanadyjską i australijką ratatouillecodziennością sprawdzicie sami. Nie zawsze jest to sielanka, o czym z pewnością przekonał się każdy rozpoczynający kolejny rozdział swojego życia w nowym kraju. Rzeczy oczywiste i stałe przestają takimi być a niespodzianki czyhają na każdym kroku. Marie w „oswojeniu” nowej rzeczywistości pomaga zeszyt z przepisami kulinarnymi jej mamy. Co się w nim znajduje możecie się przekonać osobiście. Każdy rozdział zwieńczony jest jednym z nich w wariancie dla „mających dwie lewe ręce w kuchni”. Uproszczonym w wersji codziennej, dla osób nie dysponujących grubym portfelem i nadmiarem wolnego czasu. Zupy cebulowej czy też ratatouille oczywiście nie może tam nie być 🙂

soupe_a_loignon_style_souffle_au_fromageNapisana lekkim piórem i z poczuciem humoru książka  z pewnością jest dobrym sposobem na chwilę relaksu. Idealny sposób na przedwiosenną chandrę. Dzięki podziałowi na odcinki- migawki z życia Marie, relaks ten możecie sobie dawkować w stałych regularnych porcjach. Ponieważ przedawkowanie nie zagraża życiu ani zdrowiu 😉  „Sekrety francuskiej kuchareczki” i inne wspomagacze z Francją w tle znajdziecie oczywiście w księgarni Plac Francuski.

1 komentarz

  • Posted by Gitarą Rysowane on marzec 12, 2016 at 01:33 pm

    Całkiem sympatycznie zapowiadająca się książka 🙂

    Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33