Blog

2mar, 16
Pikardia

Gotowi na kolejny etap  naszej francuskiej podróży? Kto z was wie, gdzie leży Pikardia? A może ktoś z was tam mieszka lub już tam był?

Słów kilka o Pikardii

Położna na północy  Francji Pikardia to region, w którym praktycznie nie ma turystów. To świetne miejsce dla osób ceniących spokój i ciszę. Jednocześnie niższe niż na spalonym słońcem południu temperatury pozwalają na odkrywanie piękna przyrody i architektury tego regionu. To właśnie w Laon w Pikardii znajduje się najwięcej zabytków na metr kwadratowy! A przepiękne gotyckie katedry można napotkać na każdym kroku. Krajobraz rolniczej Pikardii to głównie monotonne równiny przecięte rzeką Oise, przepiękna zatoka Sommy i wybrzeże z urokliwymi plażami i miasteczkami.  Region łączy nowoczesność miejską i tradycję wiejską, ukazujące wszystko co najlepsze z kultury francuskiej. Dodając do tego niezwykle życzliwych i lubiących dobrą zabawę Pikardyjczyków możemy być pewni, że pobyt w Pikardii z pewnością zaliczymy do udanych.

Atrakcje turystyczneTurystyczna Francja w pigułce

Obowiązkowo trzeba zobaczyć gotycką katedrę w Amiens wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także katedry w Senlis, Beauvais, Soissons, Nayon. Do Amiens przyciągają gości również hortillonnages-ogrody nad kanałami i dzielnica St-Leu z kolorowymi domami ze szkieletami z drewna.

Widoczna z daleka, zbudowana na wzgórzu na wysokości ponad 100m nad poziomem otaczającym stary gród, gotycka katedra w  Laon to  jedna z wielu atrakcji w tym mieście. Warto obejść średniowieczne mury obronne i zejść do podziemia cytadeli.

Pikardia zachwyca swoimi zamkami. Przy zamku Chantilly znajdują się największe w Europie stajnie, w których odbywają się pokazy ujeżdżania koni. W czasach swojej największej świetności  pałac Compiègne stanowił po Wersalu i zamku w Fontainbleau jedną z najważniejszych francuskich królewskich rezydencji we Francji. Niedaleko Compiègne zbudowany został  zamek Pierrefonds .

Tak jak sąsiedni region Nord Pas de Calais, Pikardia to międzynarodowy cmentarz. Nekropolie wokół Albert, Amiens czy Arras są przejmującą i skłaniającą do refleksji pamiątką po ciężkich walkach toczonych nad Sommą w czasie I Wojny Światowej.

Zatoka Sommy (baie de Somme) to pikardyjski cud przyrody w miejscu wpadania rzeki o tej samej nazwie do kanału la Manche. Silne przypływy i odpływy codziennie zmieniają pejzaż odkrywając połacie piasku i trawy i ponownie zalewając wodą. Szczególnie polecana jest wycieczka od Crotoy do St-Valéry-sur-Somme. Długo pozostają w pamięci również spacery trasami Parku Ornitologicznego Marquenterre

Domaine de ChantillyCo region proponuje dzieciom

Atrakcjom proponowanym w Parku Asterixa nie oprze się żadne dziecko i żaden dorosły.  Do wesołego miasteczka zaprasza również Park Saint Paul. Sporo dobrej zabawy czeka na najmłodszych w parku rozrywki Mer de Sable

Uroki i różne oblicza Zatoki Sommy można odkryć korzystając ze stylowej kolejki parowej  a rejs po Zatoce to miły sposób na spędzenie czasu dla całej rodziny.

Warto skosztować– kuchnia regionu

Będąc we Francji nie zapomnijcie o lokalnych przysmakach. Skosztujcie na miejscu, zabierzcie do domu, a jeżeli zatęsknicie za francuskim smakiem, spróbujcie go odtworzyć sami korzystając z książek kucharskich poświęconych kuchni francuskiej dostępnych w naszej księgarni Plac Francuski

Image 207W Pikardii znajduje się miasto Chantilly, które nazwę dzieli z  Crème Chantilly, czyli bitą śmietaną o smaku waniliowym. Specjalnością Aisne i Vervins jest konfitura mleczna (confiture de lait) o wyraźnym karmelowym smaku. Na deser polecana jest tarta z rabarbarem. Z pewnością podbije też podniebienia tarta z serem maroilles (tarte au maroilles) produkowanym w tym regionie.

 W Zatoce Sommy na łąkach słonych mokradeł wypasane są barany. Dzięki wysokiemu zasoleniu, mięso pikardyjskich baranów (l’agneau de pré-salé) charakteryzuje niepowtarzalny smak. Warto  skosztować .

La ficelle picarde  to naleśnik z szynką i grzybami zapiekany w piekarniku, z sosem śmietanowym lub beszamelem. Z Pikardii  pochodzi suflet czosnkowy (flamique à porions).

Północna Francja, obok Alzacji, jest drugim wielkim regionem piwowarskim. Piwa Le Colvert  i Saint-Rieul to najbardziej znane pikardyjskie marki.

Pikardia to kolejny etap naszej podroży po regionach Francji. Do tej pory odwiedziliśmy Poitou-Charentes, Franche-Comté i Jurę oraz Nord Pas de Calais. Kolejne regiony przed nami. Zapraszam do wspólnej podróży. Bon voyage. I nie zapomnijcie o dobrych przewodnikach.

4 komentarze

 • Posted by Asia_Strefy Sówki on marzec 4, 2016 at 05:01 pm

  To piękny region! Byłam na krótkiej wymianie w Laon w liceum i miałam okazję zobaczyć kilka najważniejszych miejsc. Ach miło sobie to teraz przypomnieć 🙂

  Reply
  • Posted by admin on marzec 4, 2016 at 06:30 pm

   Przecież Francja to nie tylko Paryż, Wybrzeże Lazurowe i Prowansja. Warto też zajrzeć też w mniej znane zakątki.

 • Posted by Aleksandra Stromecka on marzec 8, 2016 at 05:48 pm

  Nigdy nie byłam, nawet nie słyszałam o tym regionie, ale właśnie zostałam zachęcona. Tych smakołyków chętnie bym spróbowała, ale zdjęcia przede wszystkim mnie przekonują.

  Reply
 • Posted by Ula on maj 31, 2022 at 10:12 am

  Plecami gorąco zajrzeć do Gerberoy,jednej z 10 najpiękniejszych wsi Francji. Niezwykle klimatyczna,ukwiecona ,z niewiarygodne ilością kwitnących róż. Pokochałam to miejsce i wracam tam jak tylko jestem we Francji.
  Potwierdzam też niezwykłą atrakcyjność wszystkich,nawet najmniejszych miejscowości Picardii . Każda z nich czymś zaskakuje, urzeka…

  Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33