Blog

18paź, 16
roquefort

To jeden z moich serowych francuskich faworytów. Pojawił się już na Placu Francuskim w czasie wizyty w Owernii. Dzisiaj występuje jako główny bohater kolejnego etapu naszej serowej podróży po Francji. Należący do grupy serów pleśniowych wiele osób zniechęca swoim niebiesko-zielonym wizerunkiem. Pozory mylą. Wyrazisty, lekko pikantny smak tego owczego sera jest kulinarną nagrodą za przełamanie uprzedzeń.

Oto Roquefort

Jak to często bywa w kuchni swoje „narodziny” roquefort zawdzięcza przypadkowi.  W jednej z  wapiennych jaskiń masywu Cambalou w Owernii nieznany z imienia i nazwiska pasterz owiec schował resztki chleba i sera i szybko o tym zapomniał. Chłodne i wilgotne powietrze jaskini oraz doskonała wentylacja spowodowały rozwój szlachetnej pleśni Penicillium roqueforti. Ponieważ nas pasterz był odważnym mężczyzną (a może po prostu głodnym ;-), kiedy po kilku tygodniach odnalazł swoje schowane w jaskini zapasy nie wahał się ani chwili. roquefortI słusznie bo dzięki niemu i my możemy cieszyć nasze kubki smakowe niepowtarzalnym smakiem tego rarytasu. A przede nami wiele, wiele pokoleń bowiem znany był już w Starożytnym Rzymie!

Prawdziwy roquefort musi „dbać o linię” i zachowywać stałe wymiary: średnia krążka wynosi 19-20cm i jest dwa razy większa od jego wysokości. Waży do 2,5-3 kg. Aby uniknąć podróbek, zastrzec nazwę oraz podkreślić wyjątkowość tego sera, od 1921 roku posiada apelację AOC. Jako pierwszy z całe rodziny olbrzymiej rodziny francuskich serów! Proces jego dojrzewania może się odbywać jedynie w jaskiniach w regionie Roquefort-sur-Soulzon a charakterystyczny smak zawdzięcza surowemu owczemu mleku.

Roquefort to idealny składnik jesiennych dań. Doskonale komponuje się z gruszkami, orzechami czy też leśnymi grzybami. roquefortŁatwo się topi jest więc często używany w wyrazistych sosach. Wchodzi w skład sałatek, sufletów, zapiekanek. Oryginalny mariaż smaków tworzy jego połączenie z …czekoladą.

Na naszej serowej liście podróży widnieją już korsykańskie brocciu,  Maroillles z krainy Ch’tis, jurajski ser Comté, alzacki Munster oraz normandzki Camembert.

Chcielibyście więcej się dowiedzieć o Francji, dobrze przygotować się do wyjazdu do tego kraju? Poznać kuchnię francuską? Nauczyć się francuskiego? Zajrzyjcie do mojej księgarni Plac Francuski. Serdecznie zapraszam.

źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/pin/759912137094225523/, https://pl.pinterest.com/pin/454371049877389154/, https://pl.pinterest.com/pin/534309943271467099/

10 komentarzy

  • Posted by KasiaGosposia on październik 25, 2016 at 11:25 am

    Brakuje mi w tym wpisie przepisów na wykorzystanie tego sera. Może pojawią się kiedyś? 🙂

    Reply
  • Posted by HAART blog DIY on październik 25, 2016 at 11:27 am

    och, teraz jestem głodna… 🙂
    Pozdrawiam Hania

    Reply
    • Posted by admin on październik 25, 2016 at 11:54 am

      Ja też 🙂

  • Posted by Quanna on październik 25, 2016 at 11:38 am

    Bardzo lubię takie sery właśnie z gruszkami i orzechami. Super smak <3 Niestety, nie pamiętam nigdy ich nazw i potem nie pamiętam który mi smakował bardziej a który mniej… 😀

    Reply
  • Posted by Elwira on październik 25, 2016 at 11:52 am

    Jestem strasznie ciekawa jego smaku 🙂 Wygląda bardzo apetycznie. Francuskie przysmaki muszą być przepyszne. 🙂

    Reply
  • Posted by PAULA LUDWICZUK | FOODDIARY.PL on październik 25, 2016 at 12:56 pm

    Uwielbiam francuskie sery! <3

    Reply
    • Posted by admin on październik 25, 2016 at 12:59 pm

      Ja też 🙂

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33