Blog

8lip, 16
Owernia

Owernia (Auvergne) to kolejny etap naszej podroży po regionach Francji. Byliśmy już w Poitou-Charentes, Franche-Comté i JuręNord Pas de CalaisPikardii i Burgundii. Kolejne regiony przed nami. Zapraszam do wspólnej podróży. Bon voyage. I nie zapomnijcie o dobrych przewodnikach.

Słów kilka o Owernii

Hałas miasta i jego szybkie codzienne życie jest w Owernii czymś nieznanym. Czas zdaje się tu płynąć wolniej. Ten region, złożony z wielu wzgórz, gór, dolin lasów, rzek, przyciąga osoby ceniące spokój i tajemnicze piękno przyrody. Owernia to kraina wygasłych wulkanów na czele z najczęściej odwiedzanym i sięgającym 1465 metrów Puy de Dôme.  Największy to Plomb du Central, który posiada średnicę większą niż sycylijska Etna. Wybór wulkanów  jest olbrzymi, większe i mniejsze, z okrągłymi kraterami, jedne porośnięte drzewami i krzewami, inne zupełnie łyse. Otaczają je malownicze jeziora, wśród nich turkusowe Pavin. Gorące źródła przyczyniły się do powstania wielu znanych w całej Francji uzdrowisk. Zamki i kościoły Owernii przenoszą nas w czasy Średniowiecza będąc wspaniałymi przykładami stylu romańskiego.

Owernia – atrakcje turystyczne

Owernia to wulkany, na ponad 30 kilometrów rozciąga się łańcuch wulkaniczny wchodzący w skład Parku Regionalnego Wulkanów Owernii (Parc Naturel des Volcans d’Auvergne) zaprasza do „wulkanicznych” wędrówek. Dobrym pomysłem jest wejście na wierzchołek Puy de Dôme, niezapomniane widoki gwarantowane.

Turystyczna Francja w pigułceW Le Puy en Velay niesamowite wrażenie robi zbudowana na szczycie wysokiej skały kaplica Chapelle St. Michel d’Aiguilhe. Jest to też punkt wyjścia na pielgrzymkowy szlak do Santiago de Compostella.

Stolicą Owernii jest Clermont-Ferrand.  Najstarsza część miasta powstała w średniowieczu na dnie wygasłego krateru. Stopniowo osada zaczęła zajmować także boczne ściany wulkanu, szczyt krateru i jego zewnętrzne zbocza. Koniecznie trzeba zobaczyć romańska bazylikę Notre Dame du Port  wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO oraz jeden z najważniejszych zabytków miasta – katedrę Notre Dame-de-l’Assomption. W Clermont-Ferrand znajduje się także siedziba firmy oponiarskiej Michelin, znanej również ze swoich gastronomicznych gwiazdek.

Gustaw Eiffel zaprojektował nie tylko słynną paryska wieżę. W Aurillac znajduje się słynny wiadukt Pont de Garabit jego projektu. Rozciąga się on na rzeczny wąwóz Truyère i można podziwiać go ze specjalnego centrum obserwacyjnego.

OwerniaEleganckie uzdrowisko Vichy, mające swoje niechlubne miejsce w historii Francji, znane jest  z  wody mineralnej, a także oryginalnych posiadłości dynastii burbońskiej.

Sprawni i odważni powinni spróbować swoich sił w parku Mont Dore. Park linowy, „wodna” trasa ze zjazdami po wodospadach, wspinaczka skałkowa to jedne z atrakcji oferowanych w tym miejscu

Owernia- co region proponuje dzieciom

Rower szynowy to nietypowy sposób na zwiedzanie Owernii. Sprawi frajdę nie tylko najmłodszym

Vulcania to niezwykłe muzeum i ośrodek edukacyjny, który pozwoli małym i dużym poznać tajemniczy świat wulkanów. Warto przeznaczyć na  wizytę cały dzień

Niezapomnianą zabawą może też być odnalezienie wyjścia w kukurydzianym labiryncie niedaleko Clermont-Ferrand. Na starcie na wszelki wypadek wręczana jest mapa i busola a przejście całości zajmuje  nawet godzinę

Jeżeli chcecie przenieść się w czasy  Średniowiecza zajrzyjcie do zamku Chateau de Murol .

Wesołe miasteczko i zoo w jednym miejscu w Saint-Pourçain-sur-Besbre zaprasza do wspólnej zabawy całe rodziny

Owernia- warto skosztować– kuchnia regionu

Będąc we Francji nie zapomnijcie o lokalnych przysmakach. Skosztujcie na miejscu, zabierzcie do domu, a jeżeli zatęsknicie za francuskim smakiem, spróbujcie go odtworzyć sami korzystając z książek kucharskich poświęconych kuchni francuskiej dostępnych w naszej księgarni Plac Francuski.

OwerniaObowiązkowo będąc w Owernii należy skosztować dania z zieloną soczewicą (lentilles) z Puy.  Soczewica ta swoim smakiem zasłużyła na nadanie jej certyfikatu AOC.

Owernia to także jeden z najsłynniejszych regionów produkujących sery na czele z słynnym roquefort, na którego charakterystyczny smak wpływa użycie serowego owczego mleka. A oprócz niego należałoby też skosztować sery Salers, Saint-nectaire, Bleu d’Auvergne, Laguiole, czy też Cantal. Ten ostatni to główny składnik tradycyjnych prostych potraw: truffade, aligot i sufletu serowego (soufflé au cantal).

W Owernii sery i soczewica wiele zawdzięczają ziemi wulkanicznej. Budowa geologiczna regionu sprzyja także tryskającej z niezliczonych źródeł wodzie mineralnej.

Warto też się skusić na tradycyjne pieczywo fouace w kształcie wieńca ozdobionego małymi ślimaczkami z ciasta.

5 komentarzy

 • Posted by Magda | Madou en France on lipiec 8, 2016 at 11:00 am

  Uwielbiam saint-nectaire! A i śmierdzącym cantalem nie pogardzę! Mój przyjaciel z Owernii przywozi mi zawsze jeszcze likier jabłkowo-kasztanowy, który można pić z piwem lub winem musującym <3
  Bardzo ciekawy wpis! 🙂

  Reply
  • Posted by admin on lipiec 11, 2016 at 04:20 pm

   Dziękuję. Za pochwałę 🙂 O likierze jabłkowo- kasztanowym do tej pory nie słyszałam. Za to piwo to tylko z piconem!

 • Posted by Marta on lipiec 8, 2016 at 04:45 pm

  Zapraszam do pięknego Grenoble w Rhone-Alpes 🙂

  Reply
  • Posted by admin on lipiec 11, 2016 at 04:00 pm

   Koniecznie będę musiała tam zajrzeć pewnego dnia. W tym roku jednak kierunek … Normandia.

 • Posted by Smiley Project on lipiec 19, 2016 at 09:08 am

  Wygląda niesamowicie! Kurcze moja lista „miejsc do odwiedzenia” robi się niesamowicie długa 😀

  Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33