Blog

20maj, 16
Burgundia

Burgundia (Bourgogne) to kolejny etap naszej podroży po regionach Francji. Byliśmy już w Poitou-Charentes, Franche-Comté i JuręNord Pas de Calais i Pikardii. Kolejne regiony przed nami. Zapraszam do wspólnej podróży. Bon voyage. I nie zapomnijcie o dobrych przewodnikach.

 Słów kilka o Burgundii

Oddalona raptem jest o godzinę drogi od Paryża Burgundia to serce Francji. Ten zamożny region potrafi oczarować każdego i przyciąga do siebie wspaniałą architekturą, niesamowitą  kuchnią i niezapomnianymi krajobrazami. W Średniowieczu dzięki zakładanym klasztorom region był miejscem wielkiego rozkwitu budownictwa sakralnego: kościołów, klasztorów, opactw. Były są świadkami długiej, bogatej w tradycję, burzliwej historii regionu. Krajobraz Burgundii to nie tylko malownicze wzgórza pokryte ciągnącymi się po horyzont winnicami czy żyzne pola oraz wieże romańskich kościołów. Tajemnicze lasy Morvan, rzeki i wąwozy przyciągają miłośników przyrody. Burgundia to kulinarny raj dla smakoszy i wielbicieli wina. Aby w pełni docenić urok i urodę tej części Francji warto okrywać ją  na rowerze lub …na barce.

Atrakcje turystyczne

Warto zarezerwować sobTurystyczna Francja w pigułceie czas na odwiedzenie winnic znajdujących na jednej z burgundzkich winnych tras- Routes des vins.  Aby w zabawny sposób zwiedzić piękne Dijon, poszukajcie na murach wizerunków małych sówek. Trasa składająca się z  22 etapów pozwala na poznanie najważniejszych miejsc i zabytków w mieście. Nie zapomnijcie o wizycie na wspaniałym targu!  Warto też zajrzeć do Auxerre, Beaune- serca burgundzkiego winiarstwa. Semur-en-Auxois do dzisiaj wygląda jak średniowieczna forteca.

Benedyktyni z opactwa w Cluny mieli w średniowiecznej Burgundii władzę porównywalną z papieską. Pozostałości klasztoru pozwolą nam na podróż w przeszłość. Na terenie Burgundii rozegrała się w 52 p.n.e. erą wielka bitwa pod Alezją, w której wojska Juliusza Cezara pokonały Galów. Obecnie nad terenem w pobliżu Alise-Ste-Reine góruje pomnik wodza Galów, o którym już pisałam tutaj. Obok Pomnika muzeum przenoszące nas w czasy Starożytnego Rzymu. Świetnym rozwiązaniem, pozwalającym na przeżycie wspaniałej przygody odkrycie piękna regionu jest zwiedzanie Burgundii na barce. Burgundia to kraina kanałów a do kierowania barki wystarczy przeszkolenie w chwili jej wynajmu.

BurgundiaCo region proponuje dzieciom

Park w Romanèche-Thorins Touroparc to w jednym miejscu ZOO, wesołe miasteczko, wodne atrakcje i muzeum pokazujące, jak wyglądało życie w przeszłości w Burgundii. Każdy znajdzie coś dla siebie. Małych fanów motoryzacji z pewnością zachwyci muzeum samochodów ( w tym straży pożarnej), motocykli czy też małych samolotów przy zamku w Château de Savigny-lès-Beaune W pobliżu zamku w Saint Fargeau zaprasza natomiast najmłodszych prawdziwa burgundzka ferma 

Warto skosztować– kuchnia regionu

Będąc we Francji nie zapomnijcie o lokalnych przysmakach. Skosztujcie na miejscu, zabierzcie do domu, a jeżeli zatęsknicie za francuskim smakiem, spróbujcie go odtworzyć sami korzystając z książek kucharskich poświęconych kuchni francuskiej dostępnych w naszej księgarni Plac Francuski.

Oferta kulinarna Burgundii to niekończąca się uczta. Jedno z pierwszych kulinarnych skojarzeń z Francją to ślimaki. A ślimaki po burgundzku (escargots) to klasyka kuchni francuskiej. Burgundia znajduje się też w nazwie słynnej wołowiny po burgundzku (boeuf bourgignon) duszonej w czerwonym winie. Wino z Burgundii jest również składnikiem koguta w czerwonym winie (coq au vin) i jajek w koszulkach (oeufs en meurette).

BurgundiaSzukajcie też dań z słynnych kur z Bresse (volaille de Bresse) posiadających certyfikat AOC. Dijon to stolica francuskiej musztardy (moutarde). Od klasycznych znanych nam smaków do nietypowych połączeń z czarnymi porzeczkami, anyżem i imbirem czy też z koniakiem. To z pewnością jest świetny prezent lub pamiątka z Burgundii.

Oprócz słynnych na całym świecie burgundzkich win z regionu tego pochodzi likier z czarnych porzeczek (crème de cassis). Zmieszany z białym winem to kir, po dodaniu go do szampana otrzymujemy kir royal.

Amatorom francuskich serów Burgundia proponuje  między innymi Bleu de Bresse, Ami de Chambertin, Charolais, Montrachet.

Brak komentarzy - bądź pierwszy!

Brak komentarzy.

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33