Akwitania (Aquitaine) to kolejny etap naszej podroży po regionach Francji. Byliśmy już razem w Poitou-Charentes, Franche-Comté i Jurę, Nord Pas de Calais, Pikardii, Burgundii, Owernii i Szampanii- Ardenach. Kolejne regiony przed nami. Zapraszam do wspólnej podróży. Bon voyage. I nie zapomnijcie o dobrych przewodnikach.
Słów kilka o Akwitanii
Akwitania, kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju ciągnący się do granicy z Hiszpanią, znana jest przede wszystkim ze słynnych winnic rozciągających się na zachód i północny- zachód od Bordeaux. To również region szerokich piaszczystych plaż obmywanych białymi falami Atlantyku, ciągnących się przez 250km na całej długości akwitańskiego „Srebrnego Wybrzeża” i najwyższej w Europie wydmy. To najbardziej zalesiony obszar Francji pokryty w dużej mierze rozległymi lasami sosnowymi oddzielającymi ocean od lądu. Przecięta rzekami Garonne, Dordogne, Lot i Tarn, nad którymi wznoszą się ruiny zamków, fortyfikacje, obwarowane kościoły pamiętające czasy wojny stuletniej (XIV-XV wiek). Dordogne to region bogaty w historię, ze wspaniałymi zamkami, jaskiniami i średniowiecznymi miejscowościami. W Périgord wchodzącym w skład tej krainy znajdują się groty z malowidłami jaskiniowym Lascaux. Z Gaskonii, także stanowiącej część Akwitanii, wywodził się niejaki d’Artagnan. A ulubionym sportem mieszkańców Kraju Basków jest gra w pelotę.
Atrakcje turystyczne
Stolicą regionu jest Bordeaux. Warto zarezerwować sobie czas na poznanie jego starej części oraz odwiedzenie winnic znajdujących na jednej z akwitańskich winnych tras- Routes des vins
Z pewnością amatorzy plażowania i sportów wodnych nie będą czuli się tu zawiedzeni. Koniecznie trzeba zobaczyć ruchome wydmy z największą w Europie wydmą PYLA (PILAT) o długości 2,7km i wysokości110m, przemieszczającej się rocznie o 4m. Znajduje się ona przy zatoce Arcachon – lagunie znanej z produkcji ostryg i owoców morza.
Osoby lubiące wysoki poziom adrenaliny powinny wybrać się na spływ kajakowy lub pontonowy po akwitańskich rzekach.
Gouffre de Padirac – to duża przepaść w wapiennej skale południowych Pirenejów o szerokości 100 m. i głębokości 256 m. z wejściem do 9 jaskiń, na dół można zjechać windą lub zejść schodami, płynie tam podziemna rzeka po której można przepłynąć się łodziami, teren jest oświetlony.
Osobliwością są tu wielkie słodko- i słonowodne jeziora przybrzeżne położone równolegle do wybrzeża: od Lac d’Hourtin-Carcans na północnym odcinku poprzez jeziora Lac de Lacanau, Lac de Cazaux, Lac de Biscarrosse aż do Lac de Léon.
Znany kurort Biarritz, gdzie bierze początek skaliste wybrzeże Côte des Basques z jego piaszczystymi zatokami zaprasza także do kasyn Barriere i Bellevue. Wcześniej wypoczywała tam europejska arystokracja, dziś uchodzi za europejską stolicę surfingu. W Kraju Basków warto też zajrzeć do Bayonne i Pau, żeby poczuć atmosferę tej podkreślającej swoją odrębność kulturową części Akwitanii.
Ciekawym kierunkiem w Périgord jest średniowieczne Sarlat-la-Canéda i znajdujące się nieopodal ogrody Eyrignac. Miłośnikom ogrodnictwa z pewnością spodobają się także ogrody Marqueyssac.
Co region proponuje dzieciom
Długie piaszczyste plaże to dla dzieci raj. Biarritz zaprasza dużych i małych do Akwarium, gdzie między innymi możecie asystować w karmieniu rekinów. Gujan Mestras w pobliżu Arcachon zaprasza wszystkich do parku atrakcji będącego połączeniem ZOO zamieszkałego przez domowe zwierzęta i wesołego miasteczka . Sprawni i odważni powinni spróbować swoich sił w parku linowym Oihana w Urrugne na Wybrzeżu Baskijskim. Latarnia morska w Cordouan jest ostatnią dostępną dla zwiedzających na otwartym morzu oraz jedną z najstarszych nadal działających latarni we Francji. Zwana jest morskim Wersalem.
Warto skosztować– kuchnia regionu
Będąc we Francji nie zapomnijcie o lokalnych przysmakach. Skosztujcie na miejscu, zabierzcie do domu, a jeżeli zatęsknicie za francuskim smakiem, spróbujcie go odtworzyć sami korzystając z książek kucharskich poświęconych kuchni francuskiej dostępnych w naszej księgarni Plac Francuski.
Akwitania to przede wszystkim producent win na czele z winami z rejonu Bordeaux. Pozostając przy produktach płynnych trzeba również pamiętać o winiaku Armaniak (armagnac) i pochodzącej z Kraju Basków gruszkówce (Eau de Vie de Poire Williams). Arcachon to, oprócz Ile d’Oléron ostatnie miejsce, gdzie ostrygi (huitres d’Arcachon) rozmnażają się naturalnie. Kawior z Żyrondy (caviar de Gironde) z jesiotra też powinien znaleźć się na liście potraw do skosztowania w tym regionie.
Zdecydowani mięsożercy powinni skusić się na dania z delikatnej jagnięciny z Pouillac (agneau de Pouillac) lub kury (poule au pot). Z Akwitanii wywodzą się słynne aczkolwiek równie kontrowersyjne pasztety z gęsich wątróbek (foie gras) i kaczek z Périgueux (confit de canard). Lokalny, bardzo drogi przysmak to trufle (truffes noirs) z Périgord. Nadziewane delikatnym kremem śliwkowym, aromatyzowanym wanilią i armaniakiem, suszone śliwki z Agen (pruneaux d’Agen) zadowolą najbardziej wybredne podniebienia. Na południowym zachodzie regionu Kraj Basków zaprasza na okrągłe nadziewane kremem ciasto (Gâteau basque), czekoladę i szynkę z Bayonne (jambon de Bayonne), Warto jesienią zajrzeć do niewielkiej wioski Espelette, a w każdej porze roku przywieźć jedyny rodzimy w Francji pieprz (piment d’Espelette) wyróżnioną syymblem AOC.
Jeżeli znacie i mieszkacie w tym regionie, będzie mi bardzo miło jeżeli podzielicie się związanymi z nim ciekawostkami lub też polecicie miejsca warte odwiedzenia. Z góry bardzo Wam dziękuję 🙂
Napisz komentarz