Blog

28mar, 17
Szamapania i Ardeny

Jesteście gotowi na kolejną podroż do Francji i odkrycie jej kolejnych uroczych zakątków? W ramach cyklu Francuskie regiony w pigułce wyruszamy tym razem do Szampanii i w Ardeny. Pierwsze skojarzenie jest oczywiste. Szampania to słynne wino musujące-szampan. Turystów przyciągają tu winnice oraz  wytwórnie tego trunku. Nie tylko jednak winnice rozsławiają ten region. Szampania to także wspaniałe zabytki architektury. Ardeny to niewysokie góry o średniej wysokości 400-500m n.p.m. Większa ich część znajduje się po stronie belgijskiej, lecz i po stronie francuskiej jest sporo interesujących terenów wycieczkowych.

Słów kilka o Szampanii i Ardenach

To jeden z najmniej zaludnionych regionów Francji, doskonały dla osób którzy podczas wakacji chcą korzystać ze spokoju, natury, kultury. Łączy w sobie historyczną krainę Szampanii oraz górski krajobraz Ardenów. Najbardziej znane miasto to Reims. Stolicą regionu jest jednak kilkakrotnie mniejsze Châlons-en-Champagne. Region Szampania – Ardeny to kraina wiele rzek: Sekwany,  będącej jej dopływem Marny, Mozy oraz Aube. To tutaj znajduje się największy zbiornik retencyjny w Europie: jezioro Lac du Der- Chantecoq.

Szampania i Ardeny- atrakcje turystyczne

Turystyczna Francja w pigułceWszyscy turyści odwiedzający ten rejon większość czasu spędzają w piwnicach. Zwiedzanie ich jest podstawową atrakcją turystyczną tego rejonu. Stolicą szampana jest  Épernay. Tam wszyscy producenci tego trunku mają tam swoje siedziby. Ponoć właśnie w tej miejscowosci jest najdroższa ulica świata, słynna aleja Szampańska (avenue de Champagne), wzdłuż której dumnie prężą się siedziby największych i najbardziej prestiżowych domów szampańskich, takich jak Moët & Chandon czy też Mercier. W ponad 100-kilometrowych podziemnych korytarzach leżakują miliony butelek szampana. Degustacje wskazane.

Koniecznie trzeba pozachwycać się słynną katedrą Notre-Dame w Reims. Specjaliści doliczyli się na fasadzie budynku aż 2303 posągów. Wewnątrz zachwycają słynne witraże projektu Marca Chagalla. Warto także zajrzeć do XI-wiecznej bazyliki St-Rémi. Troyes, historyczna stolica Szampanii ze swoją drewnianą starówką to punkt obowiązkowy. Wąskie uliczki pełne odrestaurowanych domów z muru pruskiego i gotycka katedra przyciągają swoją urodą i atmosferą.
Znany kurort Bourbonne les Bains przyciąga turystów swoją ofertą wellness.

Bliźniacze miasto Charleville-Mézières to baza wypadowa do zwiedzania Ardenów. W Charleville można zajrzeć na Place Ducale a o pełnej godzinie obejrzeć ruchomy  Zegar Wielkiego Marionetkarza (Horloge du Grand Marionnettiste).  Miejscowosć ta gości także Światowy Festiwal Teatrów Marionetkowych. 

SzampaniaSame Ardeny oferują wiele tras pieszych. Podróż przez te góry można odbyć także na nartach lub łodzią. Wokół jezior rozbudowana została sieć szlaków turystycznych i rowerowych. Amatorzy sportów wodnych również będą usatysfakcjonowani.

Co region proponuje dzieciom

Pierry to właściwy kierunek dla wszystkich wielbicieli czekolady. Będąc w Szampanii z pewnością odwiedzicie Reims, a jak już tam będziecie, może warto zajrzeć do muzeum samochodów

Przez niektórych uważane jest za lepsze niż Disneyland pod Paryżem. Wesołe miasteczka lubią mali i duzi. Dolancourt zaprasza wszystkich do parku atrakcji Nigoland .Osoby lubiące wysoki poziom adrenaliny powinny zajrzeć do parku Terraltitude w Fumay

Warto skosztować– kuchnia regionu

Będąc we Francji nie zapomnijcie o lokalnych przysmakach. Skosztujcie na miejscu, zabierzcie do domu, a jeżeli zatęsknicie za francuskim smakiem, spróbujcie go odtworzyć sami korzystając z książek kucharskich poświęconych kuchni francuskiej dostępnych w naszej księgarni Plac Francuski

Szamapania i ArdenyNic dodać i nic ująć czyli szampan najsłynniejszy trunek na świecie. Polecamy degustacje w szampańskich piwnicach.

Może warto też porównać smak naszych toruńskich pierników z piernikowym przysmakiem z Reims (pain d’épices de Reims) a także sprawdzić, jak  smakują niewielkie różowe biszkopty (roses de Reims).

Szampania i Ardeny to także region dziczyzny i szynki: skosztujcie białej kiełbasy z Rethel (boudin blanc de Rethel) uznawanej za najbardziej szlachetną kiełbasę, do której trafiają czasami nawet kawałki trufi, szynki z Ardenów (jambon  d’Ardenne) lub nóżek wieprzowych z  Sainte-Menehould (pieds de porc à la Sainte-Menehould). W Troyes przysmakiem są  kiełbasy z podrobów (anduillettes).

A sery? Z tego regionu wywodzą się takie przysmaki jak ser Chaource czy też Langres.

Jeżeli znacie i mieszkacie w tym regionie, będzie mi bardzo miło jeżeli podzielicie się związanymi z nim ciekawostkami lub też polecicie miejsca warte odwiedzenia. Z góry bardzo Wam dziękuję 🙂

Byliśmy już razem w Poitou-Charentes, Franche-Comté i JuręNord Pas de CalaisPikardiiBurgundii, Owernii i Akwitanii. Kolejne regiony przed nami. Zapraszam do wspólnej podróży. Bon voyage. Wszędzie tam przydadzą się Wam także  dobre przewodniki.

1 komentarz

  • Posted by Jan on kwiecień 25, 2017 at 11:20 am

    Prośba o uzupełnienie: czy miłośnik sztuki znajdzie coś dla siebie w tym rejonie poza sztuką sakralną?

    Reply

blog Plac FrancuskiPlac Francuski -jak przy każdej ulicy, skwerze czy rynku również i tu znajdziecie  różne szyldy- adresy zachęcające szeroko otwartymi drzwiami do wejścia do środka.

Plac Francuski to biuro tłumaczeniowe wykonujące tłumaczenia z i na język francuski.

Plac Francuski to księgarnia on-line oferująca szeroki wachlarz tematyczny od przewodników i słowników, przez beletrystykę do książek kucharskich, w której elementem łączącym wszystkie oferowane towary jest Francja i język francuski, a także oryginalne francuskie zabawki edukacyjne i kreatywne.

Plac Francuski to  wspólna nauka języka francuskiego.

Blog Plac Francuski

odgrywa rolę kawiarenki z przepyszną kawą i jest naszym wirtualnym miejscem spotkań, wymiany opinii, dzielenia się wrażeniami oraz kroniką wydarzeń na PLACU.

TŁUMACZENIA FRANCUSKIE

tlumaczenia-francuskie

SKLEP INTERNETOWY

WAKACJE WE FRANCJI

wyszukiwarka-wakacyjna

SZKOŁA JĘZYKOWA

szkola-jezykowa

test33